Elektrik dağıtım şirketine büyük kıyak: Ücret ödenmemesi gereken şirketi 20 milyon lira

"Afşin-Elbistan B Termik Santralı’nın atıklarını taşıyan ve sözleşme gereği herhangi bir ücret ödenmemesi gereken şirkete sadece 2020 yılında kamu kaynaklarından 20 milyon 434 bin TL ödendiği raporlarla tespit edilmiştir. Bu paralar AKP Genel Merkezinden ödenmiyor. Milletin cebinden çıkıyor."

Elektrik dağıtım şirketine büyük kıyak: Ücret ödenmemesi gereken şirketi 20 milyon lira

Türkiye elektriğe gelen zamları konuşurken, enerji şirketlerine tanınan ayrıcalıklar ortaya çıkmaya başladı.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Elektrik dağıtım şirketlerinden Afşin-Elbistan B Termik Santralı’nın atıklarını taşıyan ve sözleşme gereği herhangi bir ücret ödenmemesi gereken şirkete yapılan milyonlarca liralık ödemeleri” verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

ÜCRET ÖDENMEMESİ GEREKEN ŞİRKETE 20 MİLYON 434 BİN LİRA VERİLDİ

Orhan Sümer, “2020 yılı Sayıştay Raporu üzerinden Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin mali hesaplarında yapılan incelemeler, özel enerji şirketlerine sağlanan ayrıcalıkları ortaya koymuştur. Afşin-Elbistan B Termik Santralı’nın atıklarını taşıyan ve sözleşme gereği herhangi bir ücret ödenmemesi gereken şirkete sadece 2020 yılında kamu kaynaklarından 20 milyon 434 bin TL ödendiği raporlarla tespit edilmiştir. Bu paralar AKP Genel Merkezinden ödenmiyor. Milletin cebinden çıkıyor. Birilerini zengin olsun diye vatandaş her geçen dakika fakirleşiyor” dedi.

106 MİLYON LİRA KARŞILIKSIZ ÖDEME

Orhan Sümer, “Sayıştay Raporlarında Sözleşme kapsamında bedelsiz olarak yapılması gereken santral atıklarının taşınması ve depolanması için şirketin gerçekleştirdiği giderin, EÜAŞ tarafından karşılandığı tespit edilmiştir. Raporlardan ortaya çıkan tabloya göre EÜAŞ, şirkete yalnızca 2020 yılında 20 milyon 434 TL para ödemiş. Şirketin, ücretsiz yapması gereken atık taşıma ve depolama için 2014 yılından bu yana EÜAŞ’dan toplam 106 milyon 782 bin TL ödeme aldığı tespit edilmiş. Bu vurgun değil de nedir. Bu kul hakkı değil de nedir? Biz bunların kim olduklarını da biliyoruz. Ancak Yazılı Soru Önergesi vererek bu cevaplar tarihteki yerini alsın istiyoruz. Kim milletin tek bir kör kuruşuna göz dikmişse bunun hesabını mutlaka verecektir.” ifadelerini kullandı

ÖZELLEŞTİRMELERLE ÜLKENİN GELEĞİ ÇALINDI

Orhan Sümer, “Elektrik Dağıtımının özeleştirileceği açıklandığı zaman da dile getirmiştik. Bunu hakkaniyetli bir şekilde yapmazsanız ileride büyük sorunlara yol açar demiştik. Şimdi hep birlikte yaşıyoruz. Yatırım yapması gereken şirketler yatırım yapmıyor, almaması gereken milyonlarca lira ödeme alıyor, kuruluşlarında kamu bankalarını kullanıp geri ödemeleri yapılmıyor tam bir talan düzeni var. Saray iktidarı bu özelleştirmeleri yaparken asla geleceği hesaplamadı. Yandaşlarımı nasıl zengin ederim diye düşündü. Bugün ortaya çıkan rakamlar, tablolar içler acısıdır.” diye konuştu.