'Dur' ihtarı sonrası öldürüldü, Valilik 'polisin ayağı takıldı' dedi

Adem Kara, ‘dur ihtarı’na uymadığı için açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Valilik, olayı "polisin ayağının kaldırıma takılmasıyla silahının ateş alması"na bağladı.

'Dur' ihtarı sonrası öldürüldü, Valilik 'polisin ayağı takıldı' dedi

Mardin’in Midyat ilçesi Işıklar Mahallesi’nde kurulan hayvan pazarında önceki gün, adli bir suçtan dolayı daha önce cezaevine giren ve tahliye olan Adem Kara (21) isimli genç, iddiaya göre ‘dur ihtarı’na uymadığı için polisler tarafından açılan ateş sonucu ensesinden vurularak ağır yaralandı. Kaldırıldığı Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Mardin Valiliği, Adem Kara’nın polis tarafından öldürülmesinin kamuoyunun gündem haline gelmesi üzerine bir açıklama yaptı. Valilik açıklamasında, personelin Adem Kara’yı takibe aldığı sırada “kaldırıma ayağının takılması sonucu silahın ateş aldığı ve Kara’nın bunun üzerine yaralandığı, daha sonra kaldırıldığı hastanede de yaşamını yitirdiği” belirtildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“01.09.2022 günü Midyat Asayiş Büro Amirliği görevlilerimizce, Midyat Sanayi Mahallesi Cizre Caddesi’nde, suç kayıtları mevcut olan 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik yürütülen çalışma sırasında, Adem Kara isimli şahıs ekiplerimizden kaçmaya çalışmış, bunun üzerine personelimiz tarafından havaya ikaz atışı yapılmıştır.

Şahsın kaçmaya çalışmaya devam etmesi üzerine personelimiz takibe başlamış, bu sırada kaldırım taşına ayağının takılması sonucu silahı ateş almış ve Adem Kara yaralanmıştır. Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Kara, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Adem Kara’nın ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Olayla ilgili soruşturma devam etmektedir.”