Dünya Sağlık Örgütü (WHO): Omicron küresel anlamda baskın varyant haline geldi

WHO, Covid-19'un Alfa, Beta, Gamma, Delta, Lambda ve Mu varyantlarının küresel çapta varlığının azaldığı, Omicron'un kendinden önceki varyantların neredeyse tamamen yerini aldığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO): Omicron küresel anlamda baskın varyant haline geldi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsün (Covid-19) Omicron varyantının dünya genelinde diğer varyantlara büyük oranda baskın geldiğini açıkladı. WHO, salgının mevcut seyrinin Omicron’un küresel yayılımı üzerinden nitelendirildiğini belirtti.

WHO’nun sitesinde yayımlanan ‘Haftalık Covid-19 Güncelleme Raporu’nda haftalık vaka ve can kaybı artış oranlarıyla Omicron varyantının son durumu değerlendirildi.

24 ile 30 Ocak arasında küresel Covid-19 vakaları, bir önceki haftaya göre hemen hemen aynı oranda artarken can kayıpları son bir haftada yüzde 9 daha fazla arttı.

SON BİR HAFTADA 22 MİLYON YENİ VAKA

Son bir hafta içinde dünya genelinde yaklaşık 22 milyon yeni Covid-19 vakası kayıtlara geçerken virüs nedeniyle 59 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti.

OMİCRON TÜM VARYANTLARIN YERİNİ ALDI

Covid-19’un Alfa, Beta, Gamma, Delta, Lambda ve Mu varyantlarının hepsinin küresel çapta varlığının azaldığı, Omicron’un ise kendinden önceki varyantların neredeyse tamamen yerini aldığı kaydedildi.

İnfluenza Verilerinin Paylaşımı Küresel İnisiyatifi’nin (GISAID) son bir ayda dünyadan topladığı 433 bin 223 pozitif Covid-19 numunesinin yüzde 93’ünün Omicron, yüzde 6,7’sinin Delta ve geri kalanların da diğer varyantlara ait olduğu açıklandı.

Bu rakamlarla birlikte, Covid-19’un küresel yayılımının Omicron üzerinden nitelendirildiği vurgulandı.