Doğalgazda tarife değişikliği: Örtülü zam

BOTAŞ sanayide tüketilen gazın fiyatını artıracak formül değişikliğine gitti.

Doğalgazda tarife değişikliği: Örtülü zam

BOTAŞ bugün yayımladığı Ekim ayı tarifesinde konut ve elektrik üretimi için doğalgaz fiyatını değiştirmedi, ancak büyük sanayide kullanılan gazın fiyatını yüzde 4.9 ile yüzde 37 arasında artıracak yeni bir fiyatlama formülü getirdi.

Ayrıca konaklama tesisleri, yani oteller için yeni bir abone grubu oluşturularak bu tesislerin kullandığı doğalgazın fiyatı yüzde 25 artırıldı.

FİYATLAR ARTACAK

Dünya’daki habere göre özel sektörden bir yetkili, yeni fiyatlama sistemini “örtülü zam” olarak nitelendirerek rafineri ve bazı alanlarda madencilik yapan büyük ölçekli tüketicilerin aynı tüketim için yaklaşık yüzde 37 daha yüksek fatura ödeyeceğini, diğer büyük sanayi için ise bu artışın yüzde 4.9 olduğunu söyledi.

Sistemdeki değişikliği “piyasa tabanlı, sürdürülebilir ve öngörülebilir fiyat yapısı” sunmak için yaptığını belirten BOTAŞ’ın açıklamasında formüldeki değişikliğin fiyatlara nasıl yansıyacağı hakkında bilgi yer almadı.

BOTAŞ tarafından açıklanan tariflerinin dipnotlarında, “BOTAŞ’tan doğal gaz satın alan Kademe-2 müşterilerinden Altın, Alüminyum, Bakır, Bor, Çinko, Demir/Çelik, Gümüş, Krom, Kurşun ve Magnezyum üretimi ile Petrol Rafinerisi ve Petrokimya sektörlerinde faaliyet gösterenlerin 2022 Yılı Ekim ayı elektrik üretim amaçlı doğalgaz kullanımları haricindeki fiili tüketim miktarlarının tamamı için 2022 Yılı Eylül ayının 1’i (dâhil) ile 25’i (dâhil) arasında oluşan Günlük Referans Fiyatların (GRF) aritmetik ortalaması uygulanacaktır” denildi.