Destici 'Evet' demeyeceğini açıkladı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Meclis'te görüşülmeye devam eden seçim yasası teklifine evet demeyeceğini açıkladı.

Destici 'Evet' demeyeceğini açıkladı

Cumhur İttifakı’nın “dışarıdan” ortağı Büyük Birlik Partisi’den (BBP) AKP ve MHP’nin hazırladığı seçim yasası teklifine tepki geldi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Kocaeli Ticaret Odası’nı ziyareti sırasında teklifle ilgili konuşurken, “Biz hükümet üyesi değiliz ama Cumhur İttifakı ortağıyız. Mesela Meclis’e seçim kanunu yasası sunuldu. Görüşmeye başlandı. Biz de bunu parti heyeti olarak konuştuk. Fakat bizim istediğimiz gibi yasa çıkmadı” dedi.

“Biz baraj sıfır olsun ya da yüzde 3 olsun dedik. Hazine yardımı kaldırılsın ya da adil dağıtılsın ya da seçimlerde ön seçim muhakkak uygulansın. Partilerin liderlerinin iki dudağından çıkmasın diye bunları öncelemiştik” diye devam eden Destici, “Ha ne yapacağım; diyelim ki bana sordular. Ben evet vermeyeceğim ama çıkıp ittifak hassasiyeti olduğu için söylediklerimin dışında daha fazla şey söylersem bu istismar edilir. Doğru da olmaz” diye konuştu.

Destici, ittifaka sadakatini de “En azından 10’dan 7’ye düşmesi kazançtır ama sıfır olmadı diye Cumhur İttifakı’nı bozacak değiliz. Büyük Birlik Partisi ne Meclis’te ne de kamuoyunda yanlış olan hiçbir şeye sessiz kalmamıştır. Biz kendimize göre milletin istikbalini önceleyerek bireysel hiçbir teklife evet demedik. İnfaz yasasında evet demedik. Kişinin kişiye olan suçunu devlet affedemez. Devletin af yetkisi olmamalı. Bizim hassasiyetimiz bu. Bugün Ukrayna’nın başına gelenlerin yarın bizim başımıza gelmeyeceğini garantisi yok” diyerek dile getirdi.