"Derin Uğultu" izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor

Ozan Turgut'un yönetmen koltuğuna oturduğu 'Derin Uğultu' belgeseli, 17 Haziran 2022 Cuma günü izleyici ile buluşacak.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan, Yönetmenliğini Ozan Turgut’un yaptığı “Derin Uğultu” Belgeselinin Galası 17 Haziran 2022 Cuma Günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Başta deprem olmak üzere Türkiye’de yaşanan doğal afetlerin ve konunun uzmanları ile yapılan röportajların yer belgeselin yönetmeni Turgut belgeselin içeriğine ilişkin şunları kaydetti:

“Ülkemizdeki her felaketin ardından hep birlikte yanlış bilgilendirmelere maruz kalıyor ve yoğun bir bilgi kirliliğinin ortasında bırakılıyoruz. Topluma hiç faydası olmayanları konuşuyor, esas konuşulması gereken konuları konuşmuyoruz. Fayın ne kadar derinde olduğunun, depremin ne kadar şiddetli olduğunun ya da ne zaman olacağının değil, neden bu kadar çürük binalarda oturduğumuzun, küçücük depremlerde bile neden bu kadar zarar gördüğümüzün konuşulması gerekiyor”

Hazırlanan belgeselin, doğal afetlerin önlenmesi ve bilgi kirliliğinin engellenmesi açısından çok önemli olduğuna değinen Turgut, “Alanında uzman, ülkemizin önde gelen bilim insanlarının yer aldığı ve afetlerden en az hasarla çıkmak için alınacak önlemleri anlattığı bu belgesel bir ‘ah vah belgeseli’ değil. Daha çok, jeoloji mühendisinden psikoloğuna, sosyoloğundan inşaat mühendisine, ekonomistlere, iletişim bilimcilere kadar tüm paydaşların bir araya gelip, yapılması gerekenleri anlattığı bir belgesel. Bu aslında herkesin kendi perspektifinden afetleri tartıştığı bir yüzleşme hikayesi. Sorunumuz zaten belli, biz bu belgeselde çözümü konuştuk” dedi.

Yönetmen Turgut, belgeselin adının “Derin Uğultu” olmasının sebebini şu şekilde anlattı:

“Derin Uğultu, deprem sırasında yer kabuğunun çıkardığı gürültü olarak algılanıyor ancak aslında ben toplumdaki bu bilgi kirliliğinin yarattığı uğultuyu düşünerek bu ismi verdim. Çünkü bu derin uğultu, bize büyük zarar veriyor. Gerçeği duymamızı, görmemizi engelliyor. Aralarında doğru bilgiler elbette var ama biz, bize sunulan bilgi kirliliği içerisinde doğru bilgileri seçmekte zorlanabiliyoruz. Uzun zamandır yapmayı çok istediğim bu belgeselin çekimleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Van ve Kocaeli’de gerçekleştirildi. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Selahattin Sami Teymurtaş, Doç. Dr. Murat Yılmaz ve  TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri başından beri bu projeye çok inandılar ve katkılarını koydular.”