'Demir Yumruk' operasyonu: Şirketler üzerindeki el koyma kararı kaldırıldı

'Demir Yumruk' operasyonu sonrası 39 şirketle ilgili verilen mal varlıklarına el konulması ve kayyum atama kararı mahkeme kararıyla kaldırıldı.

'Demir Yumruk' operasyonu: Şirketler üzerindeki el koyma kararı kaldırıldı

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik “Demir Yumruk” operasyonu kapsamında tutuklanan ya da adli kontrol şartıyla serbest bırakılan şüphelilerin sahibi olduğu şirketlerin mal varlıklarına tedbir konuldu, sonraki aşamada da kayyım atanmıştı.

Söz konusu “şirketlerde çalışan işçilerin maaşı ile faturaların ödenmesinde zorluk yaşandığı” gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Sulh Ceza Hakimliğinden mal varlıklarının üzerindeki tedbirin kaldırılmasını talep etti.

Bu talebin kabul edilmesinin ardından, mal varlığı değerlerine el koyma kararı kaldırılıp, kayyumlara verilmesine karar verildi.

Şirketler dışında şüphelilerin mal varlıklarına yönelik tedbir kararları ise devam ediyor.

NE OLMUŞTU?

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik 28 Haziran’da düzenlenen “Demir Yumruk” operasyonunda, Erol Evcil’in de aralarında bulunduğu 374 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Operasyon sonrası Evcil’in de aralarında olduğu 29 şüpheli, sevk edildikleri mahkemelerce tutuklanırken, 167 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.