Danıştay'tan eczanelere tabela kararı

26 bin eczane Danıştay’ın ‘E’ logosunun reklam amacı taşıdığı kararıyla birlikte vergi ödeyecek. Eczanelerden metrekare başına 30-150 TL vergi alınacak.

Danıştay'tan eczanelere tabela kararı

Danıştay Vergi Dava Daireleri Kurulu belediyelerin eczanelerden hem tabela hem de ‘E’ logosu için ayrı ayrı vergi almalarına karar verdi. Danıştay kararında E’ logosunun reklam amacı taşıdığına hükmetti. Eczaneler tabelalar için metrekare başına 30-150 TL vergi alınacak. 4 metrelik ‘eczane’ tabelası için yıllık vergi en fazla 450 TL olacak.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre eczaneler de tıpkı esnaf gibi tabela vergisi öderken, Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) eczanelerin kamu sağlığının korunması amacına yönelik faaliyet yürüten sağlık kuruluşu oldukları gerekçesiyle vergi iptal davaları açmıştı. Yerel mahkemelerde başlayan dava maratonu üst mahkemelere taşındı. Ancak üst mahkemelerden birbirinden farklı kararlar geldi.

‘E’ LOGOSU İÇİN AYRI AYRI VERGİ ALINMASI KARARI

Samsun Bölge İdare Mahkemesi kanunda istisna olmadığı için vergi alınması yönünde karar verirken, Ankara ve İstanbul bölge idare mahkemeleri vergi alınmaması yönünde kararlar verdi. Aykırı kararların sonuca bağlanması için Danıştay Vergi Dava Daireleri Kuruluna başvuruldu. Kurul, belediyelerin eczanelerden hem tabela hem de ‘E’ logosu için ayrı ayrı vergi almalarına kesin onay verdi. 19 Ocak 2022 tarihli karar oy çokluğuyla alındı.

METREKARE BAŞINA VERGİ

Yeni kararla, 2018’den bu yana mahkeme kararı ile tabela vergisi ödemeyen eczaneler şimdi hem logo hem de tabela vergisini ayrı ayrı ödeyecek. Tabelalar için metrekare başına 30-150 TL vergi alınacak. 4 metrelik ‘eczane’ tabelası için yıllık vergi en fazla 450 TL olacak.