Cumartesi Anneleri'ne polis müdahalesi!

Polis müdahalesi sonucu SOL Parti PM Üyesi Alper Taş ile SOL Parti yöneticileri, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, davanın avukatı Meriç Eyüboğlu ve Avukat Efkan Bolaç'ın da aralarında olduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri'ne polis müdahalesi!

Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemine yönelik polis müdahalesinde darp edilen ve aralarında kayıp yakınlarının da olduğu 46 kişi hakkında açılan davanın beşinci duruşması bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görüldü.

Cumartesi Anneleri’nin yargılandığı davanın 5’inci duruşması öncesi basın açıklamasına polis müdahale etti. Parti ve sendika yöneticileri ile davanın avukatlarının aralarında olduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Polis, basın açıklaması yapılmasına izin vermedi ve yurttaşlara müdahalede bulundu.

SOL Parti PM Üyesi Alper Taş ile SOL Parti İstanbul İl Örgütü Yönetim Meclisi Üyeleri Sercan Sinecan ve Yalçın Köse gözaltına alındı.

Ayrıca davanın avukatı Meriç Eyüboğlu, avukat Efkan Bolaç, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ve 12 Eylül döneminde gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi olan DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren de gözaltına alındı.

SOL Parti İstanbul İl Başkanı ve Avukat Deniz Demirdöğeni Alper Taş’ın ters kelepçeyle gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Demirdöğen, “Ters kelepçe yapamazsın. İşkence yapıyorsun” dedi.

Polis, Demirdöğen’e “Avukat olman ne ifade ediyor?” diye yanıt verdi.