Çubuk Davası yine ertelendi: Elimde sinek vardı, elimi ovuştururken kendisine yanlışlıkla vurdum

“Elimde sinek vardı, elimi ovuştururken kendisine yanlışlıkla vurdum. İstersen Levent Gök’e sorabilirsin”

Çubuk Davası yine ertelendi: Elimde sinek vardı, elimi ovuştururken kendisine yanlışlıkla vurdum

Hakkari Çukurca’da şehit düşen Piyade Er Yener Kırıkçı’nın 21 Nisan 2019 Pazar günü Çubuk’un Akkuzulu Köyü’ndeki cenaze namazına katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyetine yönelik linç girişimine ilişkin davanın beşinci duruşması Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü.

“ELİMDE SİNEK VARDI, ELİMİ OVUŞTURURKEN KENDİSİNE YANLIŞLIKLA VURDUM”

ANKA’dan Tamer Arda Erşin’in haberine göre; akıl kısıtlılığı olan sanık Ramazan Onbaşı’nın ifadesi alındı. Hakim, Onbaşı’ya “Levent Gök’e vurdun mu?” diye sordu. Onbaşı, “Elimde sinek vardı, elimi ovuştururken kendisine yanlışlıkla vurdum. İstersen Levent Gök’e sorabilirsin” dedi.

“GEBERSE NE OLUR, GEBERMESE NE OLUR?”

Hâkim, “Kemal Kılıçdaroğlu’nu tanıyor musun?” sorusunu yönelttiği Onbaşı, “Geberse ne olur, gebermese ne olur?” diye yanıt verdi.

Sanık Onbaşı, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’e vurduğu anların fotoğraf ve videosuna ilişkin “Ben Levent Gök ile fotoğraf çektirmek için yanına gittim. Bir anı olsun diye” sözleriyle kendini savundu.

CHP avukatı Celal Çelik, sanık Onbaşı’nın Gök ve Kılıçdaroğlu’na yönelik yaralama suçunu işlediğini belirterek, cezalandırılmasını talep etti.

Sanık Yakup Karakoç hakkındaki yurt dışı yasağının kalkmasını isteyerek, “Bu olayda hiç kimsenin şahsi meselesi yok. Hanımlar dul, çocuklar dul kalıyor. Şu anda devlet beni sınıra götürsün. Benim suçum yok” dedi.

“EVİ YAKIN DİYE BAĞIRMADIM”

Sanık Sevim Gölyeri, “Ben evi yakın diye bağırmadım, ben anaları yaktı, evlatları yaktı diye bağırdım” diye kendisini savundu.

“ASKERLERİMİZİ ÖLDÜREN O’ İFADESİYLE NEYİ AMAÇLIYORSUN?”

Kılıçdaroğlu’na yumruk atan Osman Sarıgün, olay sırasında insanları tahrik ettiği iddiasına ilişkin “Benim kimseyi tahrik etme niyetim yoktu. Kimseyi tahrik etmedim” dedi. Sarıgün hâkimin görüntü kayıtlarından aktardığı “Bizim askerlerimizi öldüren suçlu o’ ifadesiyle neyi amaçlıyorsun?” sorusuna “Ben öyle bir şey demedim” yanıtını verdi.

KORUMALARI SUÇLADI

Sanık Koray Demirel, “Biz Kılıçdaroğlu’nun köyde olduğunu bilmiyorduk. Ben cenazeye kendi aracımla giderken aracım Kılıçdaroğlu’nun korumaları tarafından saldırıya uğradı” dedi. Hâkim “Neden sana böyle bir şey yapsınlar?” diye sordu.

Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cenazeden yaklaşık yarım saat önce aracım korumalar tarafından sıkıştırıldı. Cenazeye bizden önce varanlar sağlı sollu park etmişler. Ben de yavaş şekilde ilerliyordum. Arkadan çakarlı araç geldiğinde bunların Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın olduğunu düşündüm ancak yol verme durumum olmadı. Korumalardan biri yol vermemi söyledi, ben çekemeyeceğimi söyledim. Onlar arabama vurdular. Orada tahrike uğradık, saldırıya uğradık. Annemin şahit olarak dinlenmesini istiyorum.”

Demirel, korumaların görevini yaptırmamak için direnme suçlaması içinse “Hiçbir korumaya saldırım olmadı” dedi.

Demirel’in annesinin tanık olarak dinlenmesi talebine ilişkin CHP avukatı Celal Çelik, sanığın doğruyu söylemediğini kaydederek, “Sanık cenazeden 30 dakika ya da 45 dakika önce kendisine yönelik olayın olduğunu ifade etmiştir. Oysa Genel Başkanımız ezan okunduğu sırada gelebilmiştir. Kendisine yüklenen eylemlerle annesinin hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Eylemler Genel Başkanımıza saldırıyla ilgilidir. Talebin reddini talep ediyoruz” diye konuştu.

Mahkeme sanık Demirel’in annesinin tanık olarak dinlenmesi talebinin reddetti.

Sanık Demirel, Kılıçdaroğlu’nun korumaları ile cenaze bittikten sonra karşılaştığını belirterek, önceki ifadesinde olayın cenaze başlamadan olayın yaşandığını söylemesine ilişkin “Biraz önce büyük ihtimal ile yanlışlıkla oldu” diye açıkladı.

EMEKLİ EMNİYET MÜDÜRÜ KORAY ASLAN DİNLENDİ

Kılıçdaroğlu’nun, saldırının olduğu dönem koruma müdürlüğünü yapan emekli emniyet müdürü Koray Aslan tanık olarak dinlendi. Aslan, olay gününe ilişkin şunları söyledi:

“MİLLİ SAVUNMA BAKANIMIZIN KORUMA MÜDÜRÜ DE SORDU, KATILACAĞIMIZI SÖYLEDİM”

“Biz olaydan bir gün önce akşam saatlerinde şehit haberi olduğunu duyduk. Akşam aradık şehit bilgilerini koruma şubeyi arayarak aldık. Ertesi sabah 10.03’te polis Zafer Koçer Koruma Şubeyi arayarak şehit cenazesine katılacağımızı söyledi. Koruma ekibinde öncü gidecek ya da ekip şefi Koruma Şubeyi arar. Biz Koruma Şubeye, Koruma Şube de gerekli mercilere söyler. Koruma Şube’nin ilgili mercilere bilgi verip vermediğini bilmiyorum. Ayrıca Milli Savunma Bakanımızın koruma müdürü de saat 11.00 sıralarında beni aradı, ‘Katılıyor musunuz?’ dedi. Ben de katılacağımızı söyledim.

“İMAMLAR BİLE KAÇAR HALDEYDİ, DUA BİLE OKUNAMADI”

Biz alana yarım saat yoldan sonra girdiğimizde araçtan indik. Kaymakam Bey karışmadı. Bariyerlerden açılmış koridordan geçerek safa girdik. Araçtan indiğimizde protestolar başlamıştı. ‘Bay Kemal dışarı. PKK dışarı’ şeklinde. Katıldığım en kısa cenaze namazıydı. İmamlar bile kaçar haldeydi, dua bile okunamadı.

Namaz kılındıktan sonra şehit naaşının konulduğu top arabasının arkasından 10 metre bile gitmedik. İlk gittiğimizde önümüz açıktı ancak daha sonra top arabasıyla birlikte kalabalığın arasında kaldık. 20 metre uzaklıktaki araçlarımıza gitmeye çalışıyoruz ama gidemiyoruz. Karşı yönden ve sol taraftan kitle gelince derenin olduğu yöne doğru gittik. Sonra ben ‘Evlere gidelim’ dedim. Oradan yara yara evlerin bulunduğu yere doğru gittik. Sonra eve girdik Genel Başkanı antreye oturttum. Sonra ben dışarıdaki kalabalığı gözetlemeye cama gittim. Sonra Emniyet Genel Müdürü, Milli Savunma Bakanı geldi. Sonra biz polis aracıyla bilmediğimiz bir yoldan çıktık.

“PLANLANMIŞ BİR OLAY”

Bu olay sıradan kalabalığın planlayacağı bir olay değil. Bu planlanmış bir olay. Biz nereye gitsek takip ediyorlardı.

LİNÇ GİRİŞİMİ

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimler sonucu CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesini kazandı. Ancak, AKP’nin YSK’ya itirazları sonucu İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar verildi.

Türkiye siyasetinin giderek gerginleştirği dönemde Kılıçdaroğlu, 21 Nisan 2019 tarihinde er Yener Kırıkçı’nın Çubuk’taki cenaze törenine katıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AKP yöneticileri, Ankara Valisi, Ankara İl Emniyet Müdürü, Ankara İl Jandarma Alay Komutanı ve Çubuk Kaymakamı’nın bulunduğu köyde linç girişimine uğrayan Kılıçdaroğlu ve yanındaki milletvekilleri önce bir eve sığındı, daha sonra zırhlı araçla köyden çıkarıldı.

Davada sanık olan bazı kişilere AKP’li avukatlar sahip çıktı. İlk duruşması 30 Kasım 2020’de yapılan davada toplam 68 sanık yargılanıyor.