Çavuşoğlu’ndan ABD’nin, Rojava kararına eleştiri: İdlib’i de kapsamalı

İdlib bölgesinin de yaptırımlardan muaf tutulmasını isteyen Çavuşoğlu, “Uluslararası toplumun en fazla destek vermesi gereken yer İdlib." dedi.

Çavuşoğlu’ndan ABD’nin, Rojava kararına eleştiri: İdlib’i de kapsamalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin, Rojava’ya yapılacak yatırımları yaptırımların dışında tutma kararını eleştirdi.

İdlib bölgesinin de yaptırımlardan muaf tutulmasını isteyen Çavuşoğlu, “Uluslararası toplumun en fazla destek vermesi gereken yer İdlib. Çünkü orada yerinden edilen insanlar var. Bu bölgeye destek vermenin önünü açacak esnekliği gösteriyorlar mı, hayır. Niye burası dışarıda tutuluyor? Suriye’de 500 bin civarında Suriyeli, terörden arındırdığımız bölgelere yerleşti. PKK’yı YPG’yi meşrulaştırma çabası görüyoruz. Kimseyle istişare etmeden belli saiklerle alınmış karardır” dedi.

Önceki gün, Fas’ın Marakeş kentinde devam eden IŞİD’e Karşı Küresel Koalisyonun toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Büyükelçi Victoria Nuland, Washington’un, yatırım yapacak olan şirketleri ABD yaptırım kısıtlamalarından muaf tutan genel bir lisans çıkaracağını söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da söz konusu konferansa katılmıştı