Çavuşoğlu: Afganistan için Taliban tanınmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'nda gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu: Afganistan için Taliban tanınmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu’nun (ADF) son gününde değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, “Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanlarını ilk kez bir araya getirdik, bütün dünyanın gözü kulağı Antalya’daydı. Biz her zaman diplomasiyi öneren bir tutum sergiledik. Son üç günde birçok konuda samimi görüş alışverişinde bulunduk” dedi.

Çavuşoğlu, yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Ukrayna’da camide bazı Türk vatandaşlarının mahsur kaldığı, caminin ya da yakın çevresinin bombalandığı yönünde iddialar var. Bu konuda bilginiz nedir?” sorusuna Çavuşoğlu, şu yanıtı verdi:

“MARİUPOL’UN ALTYAPISI GİTMİŞ DURUMDA”

“Savaş başladığından beri vatandaşlarımıza uyarı yönünde mesaj atmıştık. Savaşın başladığı günden bu yana 14 bin 480 vatandaşımızı tahliye ettik. Çatışma bölgesinde kalan vatandaşlarımız da var özellikle Mariupol’de. Lavrov ile görüşmemizde insani koridor konusunu da görüştük. İnsani ateşkes ve koridorun açılması gerekiyor, bu konuyu iki tarafla da konuşuyoruz. Şehrin altyapısı gitmiş durumda, oradaki vatandaşlara telefonla ulaşamıyoruz. Oradaki camide vatandaşlarımız var, temas halindeyiz. Caminin bombalandığı yönünde haberler çıktı ancak caminin imamı iddiaları yalanlandı. Camide bir hasar yok. Dünden beri otobüslerimiz orada bekliyor, çatışmalar devam ettiği için ve telefonlar kullanılmadığı için bekliyoruz. Vatandaşlarımızın yüzde 90’ından fazlasını tahliye etmiş olacağız.”

“YARIN İLİŞKİLER NORMALLEŞİRSE NEDEN ERMENİSTAN’I DA BUNA DAHİL ETMEYELİM”

Azerbaycan- Ermenistan barış anlaşmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Azerbaycan Ermenistan’a kapsamlı bir barış anlaşması teklif etti, Ermenistan’ın buna yanıt vermesi gerekiyor. Aliyev’in 3+3 toplantı teklifinde bulununca ilk desteği Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Yarın ilişkiler normalleşirse neden Ermenistan’ı da buna dahil etmeyelim. Ama bunun için Ermenistan’ın barış anlaşmasına yönelmesi gerekiyor. Azerbaycan ve Ermenistan’ın oturup müzakere etmesi gerekiyor. Biz her türlü müzakereyi destekliyoruz aynı şekilde Azerbaycan’da Ermenistan ile olan görüşmelerimizi destekliyor” dedi.

“TALİBAN TANINMADAN AFGANİSTAN’DAKİ BİRÇOK SORUN ÇÖZÜLMEZ”

Çavuşoğlu, “Taliban yönetimi uluslararası bir tanım çağrısı yaptı. Türkiye-Katar Kabil Havalimanı’nın işletilmesinde anlaştı. Süreç neden yavaş işliyor?” sorusuna karşılık ise şöyle dedi:

“ADF’nin kapsayıcı olmasını istiyoruz, herkesi davet ettik. Afganistan paneli de vardı, bugünkü geçici yönetimini davet etmemiz de son derece doğaldır. Bizim daha önce temaslarımız, görüşmelerimiz oldu. Uluslararası tanınma için hangi adımların atılması gerektiğini söyledik. Tanınma olmadan Afganistan’daki birçok sorun çözülmez. Ülkenin özellikle, güvenlik, istikrar ve ekonomi için atılması gereken adımları var. Afganistan’ın bazı olumlu adımları atması gerekiyor. Tanınma konusunda aceleci davranmıyoruz, tüm dünya gibi atılması gereken adımları bekliyoruz.

Kabil Havalimanı’nın işletilmesinde Katar ile Türkiye arasında hiçbir sorun yok, şu an Taliban ile müzakereler yürütülüyor. Üçlü görüşmelerde ettiğimiz teklifler var, sahadaki şartların ve taleplerin yerine getirilmesi gerekiyor. Şu an bunu gördüğümüzü söyleyemeyiz. Henüz Türkiye ve Afganistan arasında tam bir mutabakat sağlanmadı.”