Bakan Yanık: Sığınmacılara 45 milyar dolar harcadık

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye'nin kendi öz kaynaklarından sığınmacılara, yaklaşık 45 milyar dolar harcadığını söyledi.

Bakan Yanık: Sığınmacılara 45 milyar dolar harcadık

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile AB ortaklığıyla yürütülen 4. Dönem Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardım Programı Protokolü İmza Töreni’nde konuştu.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut’un da katıldığı imza töreninde Bakan Yanık, “2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük göç dalgasına sebep olan bu savaşta Türkiye, sığınmacılara yönelik insani yardım çalışmalarına uluslararası toplumun verdiği desteğe nispetle daha yüksek bir oranda katılmış ve kendi öz kaynaklarından yaklaşık 45 milyar dolar harcamıştır” dedi.

Yanık, “Bu bakış açısını Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle de özetleyecek olursak; bizler, hiç kimseyi etnik kimliği, dini, kültürü sebebiyle geri çevirmedik. Tarihimizin, kültürümüzün ve inancımızın yüklediği bu görevi bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.