Bahçeli'den Rusya-Ukrayna savaşına dair açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin, "Rusya, Ukrayna'ya haksız ve hukuksuz, tasvip edilemeyecek bir işgal girişimi başlatmıştır. Bu uluslararası hukuka, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve Minsk sürecine darbedir"

Bahçeli'den Rusya-Ukrayna savaşına dair açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin konuşan Bahçeli, “24 Şubat 2022 günü sabahın erken saatlerinden Rusya, Ukrayna’ya haksız ve hukuksuz, tasvip edilemeyecek bir işgal girişimi başlatmıştır. Bu uluslararası hukuka, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve Minsk sürecine darbedir. Ukrayna’nın işgali Soğuk Savaşı sonrasının en ciddi krizi olmuştur” dedi.

‘NATO GENİŞLEME STREJİSİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİ’

Bahçeli, barış için adım atılması gereken adımları şöyle sıraladı: “Ukrayna’nın siyasi ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı. Rusya ile Ukrayna arasında ateşkes sağlanmalı. Rusya işgalden vazgeçmeli, askerleri geri çekmeli. NATO doğuya genişleme stratejisini gözden geçirmeli.” dedi.

Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Beşeriyetin her zamankinden daha fazla huzura, sakinliğe, dayanışmaya ihtiyacı olduğu bir tarih döneminden geçiyoruz. Hakimiyet ve hegemonya mücadelelerinin yaygınlaşarak tehlikeli bir evreye sıçrama tehlikesi bu düşüncemin temelini teşkil etmektedir.

24 Şubat 2022 günü sabahın erken saatlerinden Rusya, Ukrayna’ya haksız ve hukuksuz, tasvip edilemeyecek bir işgal girişimi başlatmıştır. Bu uluslararası hukuka, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve Minsk sürecine darbedir. Ukrayna’nın işgali Soğuk Savaşı sonrasının en ciddi krizi olmuştur.

5 Aralık 1994 Budapeşte referandumuyla Ukrayna’ya karşı güç kullanmayacağının garantisini veren Rusya sözünde durmamış, 2014’ten itibaren işgal planlarını tatbik etmiştir. Putin’in tutumu, geçerli kuralların ihlali dışında başka bir manaya gelmemiştir.

“DÜNYA UTANÇ VERİCİ BİR SEYRE DALMIŞTIR”

8’inci güne giren saldırı sürmektedir. Ne var ki Birleşmiş Milletler, yasadışı ve gayrimeşru askeri harekat dışında zayıf mesajlar dışında hiçbir şey yapamamıştır. Kan akarken, dünya utanç verici bir seyre dalmış, ekonomik yaptırımlarla oyalanmıştır.

1 Ağustos 1975 Helsinki zirvesiyle kurulan AGİT işlevini ve iddiasını yitirmiştir. Ukrayna’nın işgaliyle devletler arası ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığı, gelişi güzel tarih yorumu üzerinden işgalin arka dekoru hazırlandığı anlaşılmıştır. Putin’in kanlı işgali haklı çıkarması mahsurlu bir mantıktır. Putin’in 19’uncu yüzyıl jeopolitiğini hayata geçirmesi yeni bir trajediyi hayata geçirecektir.

Donbas’ı Ukrayna’dan koparma hamlesi bölücülüktür. Bu bölgenin bağımsızlığının Rusya Parlamentosu tarafından tastiği uluslararası hukuku katletmektedir. İşgalin iki amacı olduğu anlaşılmaktadır; ilki NATO destekli Ukrayna’nın destekten çıkarılması, ikincisi Rus nüfusunun güvenliğinin sağlanmasıdır.

Ukrayna krizinin bir ucunda Rusya zorbalığı varken, diğer ucunda NATO ve atı tahriki olduğu açıktır. Ukrayna arada kalmış, filler tepişirken çimenler ezilmiştir. Dün kanlı gündemin üst sıralarında Bosna, Bağdat, Kabil, Kosova, Sana, Şam vardı, bugün Kiev vardır.

Putin’in NATO’nun stratejisinden duyduğu rahatsızlık sır değildir. Ukrayna işgaline mecbur kaldıklarını söylemesi ise çok yenidir. Ukrayna madem NATO üyesi yapılmayacaktı, neden ABD tarafından avutulmuştur? Ukrayna’yı ateş çukuruna çeken bir yanda Rusya iken, diğer yanda batılı ülkeler değil midir?

“UKRAYNA’NIN TALİHSİZLİĞİ BAĞIMSIZ KARARLAR ALAMAMASI”

ABD ile AB ülkeleri küresel sahnenin ön tarafında yaptırım kararları açıklarken, arka tarafında Rusya ile mutabakat zemini aramadıklarını iddia edemeyecektir.

Bize göre Ukrayna’nın bugüne kadarki talihsizliği bağımsız kararlar alamamış olmasıdır. 2014’ten beri sistematik bir kuşatma bu ülkeyi rehin almıştır. Kırım’ın ilhakına cevap verilemediği gibi yaptırımlar da devreye sokulamamıştır. Donbass 8 yıldır patlamaya hazır bombadır.

2006 yılında ABD Dışişleri Bakanı tarafından telaffuz edilen kaos planı her yeri tesiri altına almıştır. Karşımızda yeni sömürgecilik akımının karanlık oyunları sahnelenmektedir.

Ankara’dan baktığımızda gördüğümüz gerçekler, korkunç risk ve tehditlerin vahim boyutlara dayandığıdır. Ukrayna’nın zalim işgali, buna karşı etkisiz tepkiler, yeni dünya düzeni hakkında hepimize ipucu vermektedir.

MHP olarak, çatışmaların ivme kaybetmesi, barış için adım atılması gereken adımlar şöyle:

1. Ukrayna’nın siyasi ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmalı.

2. Rusya ile Ukrayna arasında ateşkes sağlanmalı.

3. Rusya işgalden vazgeçmeli, askerleri geri çekmeli.

4. NATO doğuya genişleme stratejisini gözden geçirmeli.

5. Tek seçenek diplomasi ve diyalogdur. Rusya ve Ukrayna heyetleri arasındaki mutabakat arayışları memnuniyet vericidir. Rusya ve Ukrayna ile masaya oturabilecek tek ülke Türkiye’dir. Sayın Cumhurbaşkanımızın çok yönlü siyasi, ekonomik ve ticari ilişkileri kullanarak aktif arabuluculuk girişimi bize göre barışın, huzurun, istikrarın kalıcı anahtarıdır. İstanbul’da müzakere ikliminin başlaması krizden çıkışın orta yolu bulunacaktır.