AKP'li Mamak Belediyesi'nden Erdoğan'ın ziyareti öncesi Hüseyin Gazi Cemevi'ne 'hizmet'

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara Mamak'ta bulunan Hüseyin Gazi Cemevi ziyareti öncesi, AKP'li belediyenin cemevinde temizlik ve peyzaj düzenlemesi yaptığı ortaya çıktı.

AKP'li Mamak Belediyesi'nden Erdoğan'ın ziyareti öncesi Hüseyin Gazi Cemevi'ne 'hizmet'

AKP’li Mamak Belediyesi, daha önce destek vermediği Hüseyin Gazi Cemevi’nde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesi temizlik yaptı, türbenin hizmetiyle kendilerinin ilgileneceklerini söyledi.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’ün haberine göre; bir hafta önceden cemevine gelen belediye yetkilileri, araç-gereç ve çok sayıda belediye işçisi Cemevi’nin yaklaşık 8 dönümlük arsası üzerinde peyzaj düzenlemesi yaptı, fidan ve çiçekler dikti.

Ankara’da üç cemevine yapılan planlı saldırıların ardından ziyaret kararı alan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıdan önce keşif yapıldığı ortaya çıkan Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ne gidecek. Erdoğan’ın ziyareti öncesi AKP’li belediye cemeviyle ilk kez ilgilendi. Cumhurbaşkanı’nın yanı sıra, değişik illerden davet edilen 10 Alevi dedesi ve İçişleri Bakanı da muharrem ayı orucunu Cemevi’nde açacak.

Ziyaretten bir hafta önce ise cemevine gelen belediye yetkilileri, bundan böyle türbenin hizmetiyle kendilerinin ilgileneceğini söyledi. Araç-gereç ve çok sayıda belediye işçisi Cemevi’nin yaklaşık 8 dönümlük arsası üzerinde peyzaj düzenlemesi yaptı, fidan ve çiçekler dikti. Belediye, Cemevi ve türbe içinde de kapsamlı temizlik yaptı.

‘HİZMET’İN NEDENİNİ SONRADAN ÖĞRENDİLER

Yıllardır hizmet alamadıkları belediyenin, cemevi ve türbeye birden ilgi göstermeleri karşısında Hüseyin Gazi Vakfı yetkilileri de şaşırdı. Türbe alanının tahsisi de vakıf üzerine yapıldı. Belediye, cemevinin yemekhane, kesimhanesini de yeniledi.

Vakıf yetkilileri, hizmetin ‘nedenini’ kendilerine gelen telefonla öğrendi. Vakıf yetkililerini telefonla arayan İçişleri Bakanı’nın danışmanlarından Ali Arif Özzeybek, Erdoğan’ın Muharrem ayı nedeniyle cemevine geleceğini ve orada iftara katılacağını söyledi.

Yemeğe değişik illerden 10 dede de davet edildi. Vakıf yetkilileri türbe ve çevresinin düzenlenmesinden memnun olduklarını belirtti.