AKP destekçisi İsmailağa içinde ipler koptu

AKP'nin sıkı destekçisi gerici İsmailağa cemaati içindeki grupların restleşmeleri yeni bir aşamaya ulaştı. Cemaatin önde gelen isimlerinden Ahmet Mahmut Ünlü, Marifet grubuyla ilişkisini bitirdiğini açıkladı.

AKP destekçisi İsmailağa içinde ipler koptu

Cumhuriyet‘te yer alan habere göre, gerici söylemleri ile bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, 31 Aralık 2021 tarihinde Youtube kanalı üzerinden yayınlanan sohbetinde Marifet Derneği’yle ilişkilerini tamamen bitirdiğini açıkladı. Marifet Derneği’nin lideri Muhammed Keskin’in Kasım ayında Cezayir’de düzenlenen bir toplantının, derneğin sosyal medya sayfalarında Keskin’in cemaatin “şeyh”i Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vekili gibi gösterilerek yansıtılmış olmasına tepki gösteren Ünlü, “Resim Marifet’in sitesine 18 Kasım’da kondu. Her gün baktırıyorum bekliyorum. Her gün gözümüze baka baka ‘Biz sizin şeyhinize böyle hakaret ederiz, bir şey de yapamazsınız lan!’ diye bize sövüyorlar” dedi.

Ünlü’nün konuşmasındaki o bölüm şöyle:

“Cezayir’e gidilmiş. O onun elini öpmüş neresini öperse öpsün, beni alakadar etmiyor istediği yeri öpsün de…

Mahmut Efendi Hazretleri en dipte. Mahmut Efendi Hazretleri buraya katıldı mı? Katılmadı. Cezayir’e gitti mi? Gitmedi. Gitmediği halde 100 yaşında mübarek zatın resmi buraya nasıl konuldu? Altına da Faziletü’ş Şeyh Muhammed Keskin yazmışlar. Bu toplantının maliyeti ayrı bir konu. Onu ayrı tartışırız. Efendi hazretleri buraya katılmadığı halde buraya resmini koymuşsun, ismini yazmışsın bu büyük iftira. Resim Marifet’in sitesine 18 Kasım’da kondu. Her gün baktırıyorum bekliyorum. Her gün gözümüze baka baka ‘Biz sizin şeyhinize böyle hakaret ederiz, bir şey de yapamazsınız lan!’ diye bize sövüyorlar. Ben bunu böyle değerlendiriyorum. Bu benim kanıma dokunuyor.”

Bundan sonra Marifet Derneği, Müceddid Mahmut Efendi Vakfı, Ahıska Yayınevi… Bu gibi kuruluşlardan teberrü ettim (ilişkiyi kesmek anlamında)… Bugün bunu yapan yarın neler yapar.”

Ünlü’nün Marifet Derneği ile ipleri koparmasına yol açan, derneğin sosyal medya sayfasındaki Mahmut Ustaosmanoğlu fotoğrafı şöyle:

GERİLİM UZUN ZAMANDIR DEVAM EDİYORDU

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, geçen hafta kaleme aldığı “Cübbeli Ahmet’ten dikkat çeken açıklamalar: İsmailağa’da Bizans oyunları” başlıklı yazısında AKP’ye sıkı desteğiyle bilinen İsmailağa Cemaati içinde yaşanan çalkantıları kaleme almıştı.

Terkoğlu yazısında, imam hatiplere karşı açıklamaları ile gündem olan Ahmet Mahmut Ünlü ve cemaat içerisinde Marifet Derneği ismiyle faaliyet gösteren grup arasındaki gerilimi anlatarak “Cübbeli, son günlerde tartışmaların merkezine yerleşirken, İsmailağa Cemaati içinden Cübbeli’ye karşı hamleler geldi. İsmailağa’da Cübbeli’ye yönelik tavrıyla bilinen Marifet Grubu, yine Cübbeli’nin hedef aldığı Fatih Medreseleri ekibiyle yan yana geldi. Fatih Medreseleri’nin başında bulunan Masum Bayraktar’ın, Cemaat’in merkezlerinden Mahmut Efendi Camii’nde görüntüleri Cübbeli’ye yakın isimler tarafından paylaşıldı. Cemaat’in tarihi lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun Masum Bayraktar’a karşı olduğu söylenerek, yaşananların “sızıntı” olduğu ifade edildi. Marifet Grubu’na yönelik ağır suçlamalar yapıldı” ifadelerini kullanmıştı.