Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında işçiler eylem başlatmıştı: Şirketten açıklama yapıldı

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan işçiler, sağlıksız yemek ve uygun olmayan barınma koşullarını gerekçe göstererek iki gün önce eylem yapmıştı. Akkuyu Nükleer A.Ş. konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında işçiler eylem başlatmıştı: Şirketten açıklama yapıldı

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında çalışan işçiler, sağlıksız yemek ve uygun olmayan barınma koşullarını gerekçe göstererek iki gün önce eylem yapmışlardı. Akkuyu Nükleer A.Ş. işçilerin bu eylemiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “Basına yansıyan ve yaşam koşullarını konu alan haberlere ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yaşam alanlarında yapılan denetimler de devam etmektedir” denildi.

Akkuyu Nükleer A.Ş.’nin açıklaması şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk nükleer güç santrali (NGS) olan Akkuyu NGS’nin 4 ünitesinin tamamında tam ölçekli inşaat ve montaj çalışmalarına başlanmış olması nedeniyle, inşaatın en yoğun aşamasına gelinmiştir. Bu sebeple projede sürekli olarak nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

‘GEÇİCİ YERLEŞİM ALANLARI KURULDU’

Projede çalışan işçileri Akkuyu NGS şantiyesinin yakınında barındırabilmek amacıyla, bölgede yaşam için gerekli tüm araç ve gereçlerle donatılmış geçici yerleşim alanları kurulmuştur. Birkaç alt yüklenici firma, proje kapsamında istihdam edilen işçi sayısındaki artış nedeniyle, şu anda yaklaşık 5 bin 700 kişinin yaşadığı Sipahili’deki yerleşim alanının yönetimine odalardaki yatak sayısının artırılması yönünde talepte bulunmuştur. Ancak, yapılan değerlendirme sonucunda, kapasite artışına ilişkin bu talebin uygun olmadığına karar verilmiştir.

Ayrıca, basına yansıyan ve yaşam koşullarını konu alan haberlere ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından yaşam alanlarında yapılan denetimler de devam etmektedir. Denetim sonucu uygunsuzlukların tespit edilmesi durumunda bunların giderilmesi için yönetime uyarı gönderilecektir.” (ANKA)