ABD'den Taliban’a 7 milyar dolarlık askeri hibe

Pentagon, Amerikan ordusunun 20 yıl işgal altında tuttuğu Afganistan’ı Taliban’a teslim ederken yaklaşık 7 milyar dolarlık askeri teçhizat bıraktığını açıkladı.

ABD'den Taliban’a 7 milyar dolarlık askeri hibe

CNN Intertational’in haberin göre Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) Kongre’ye sunduğu raporunda Amerikan ordusunun Afganistan’dan çekilmesinden sonra bu ülkede yaklaşık 7 milyar dolarlık askeri silah ve teçhizatı bıraktığını bildirdi.

CNN, konuyla ilgili haberinde “Bu askeri ekipmanlar, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nin 20 yıl boyunca Afganistan’dan çıkarmaya çalıştığı düşman olan Taliban’ın kontrolü altındaki bir ülkede bulunuyor” yorumunu yaptı.

Amerikan Savunma Bakanlığının Kongre’ye sunduğu raporunda Pentagon’un Afganistan’a geri dönerek bu askeri ekipmanların bulunması veya yok edilmesiyle ilgili herhangi bir planının bulunmadığı belirtildi.

Rapora göre 2005 yılından Afganistan’dan kaçtığı 2021 yılının ağustos ayına kadar Afganistan’a 7.12 milyar dolarlık askeri ekipman, silah ve mühimmat götürdü.

Afganistan’a taşınan askeri ekipman ve silahlar arasında uçakların, havadan karaya füzelerin, askeri araçların ve iletişim araçlarının da bulunduğu belirtilirken Amerika’nın Afganistan’da 923.3 milyon dolar değerinde uçak bıraktığı ifade edildi.

Ancak Pentagon raporuna göre Amerikan ordusu Afganistan’dan kaçmadan önce bu uçakları kullanılamaz hale getirdi.

Pentagon’dan Kongre’ye sunulan raporda ayrıca Afganistan’da 9524 adet havadan karaya füze bırakıldığı belirtildi ve 6.54 milyon dolar değerindeki bu mühimmatın önemli bir kısmının güdümlü olmadığı vurgulandı.