ABD, Suriye’den çaldığı petrol için rafineri kurdu

ABD dün yine Suriye’den onlarca tanker petrolü Irak Kürdistan Bölgesi’ne naklederek kaçak yollarla sattığı bildirildi.

ABD, Suriye’den çaldığı petrol için rafineri kurdu

SANA haber ajansının bildirdiğine göre işgalci Amerikan güçleri, kendilerine bağlı Suriye Demokratik Güçleri adlı silahlı grupla işbirliği yaparak Haseke’nin Rumeylan bölgesinde bir petrol rafinerisi kurdu.

Sana haber ajansına açıklamada bulunan kaynak, işgalci Amerikan güçleri ile Suriye Demokratik Güçleri’nin Rumeylan’da günde 3 bin varil ham petrolü işleyebilecek kapasiteye sahip bir rafineri kurduğunu söyledi.

Suriyeli güvenlik kaynakları ayrıca emperyalist Amerikan güçlerinin dün Suriye’nin doğusundaki petrol kuyularından çaldığı 79 tanker petrolü Irak’ın Kürdistan Bölgesi’ne naklettiğini açıkladı.

Amerika’nın Suriye’deki petrol hırsızlığının yüksek boyutlara ulaşarak devam ettiğini belirten kaynaklar, her hafta onlarca tanker petrolün Suriye’den Irak’a veya, Suriye içerisindeki Amerikan üslerine nakledildiğini söyledi.

Haberde dün petrol taşıyan 79 tankerin yanı sıra önceki üç günde de 60’tan fazla tankerin ve soğutuculu kamyonun Suriye’den Irak Kürdistan Bölgesi’ne gittiği ve Suriye Demokratik Güçleri adlı Amerikan destekli örgütün de petrol kaçakçılığı yapan konvoya eşlik ettiği bildirildi.