ABD, krizi köpürtmeye devam ediyor: Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemi

Biden yaptığı açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya daha gelişmiş roket sistemleri ve mühimmat sağlayacağını, böylece "savaş alanındaki kilit hedefleri daha hassas bir şekilde vurabileceğini" söyledi.

ABD, krizi köpürtmeye devam ediyor: Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemi

ABD, Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemi gönderecek. Joe Biden yaptığı açıklamada, ABD’nin Ukrayna’ya daha gelişmiş roket sistemleri ve mühimmat sağlayacağını, böylece “savaş alanındaki kilit hedefleri daha hassas bir şekilde vurabileceğini” söyledi.

Biden New York Times’da yayınlanan köşe yazısında “Ukrayna’ya savaş alanında mücadele edebilmesi ve müzakere masasında mümkün olan en güçlü konumda olabilmesi için önemli miktarda silah ve mühimmat göndermek üzere hızla harekete geçtik” ifadelerini kullandı.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, sağlanacak silahlar arasında M142 Yüksek Hareket Kabiliyetli Topçu Füze Sisteminin (HIMARS) de yer alacağını söyledi.

Sistemin, bugün ABD tarafından Ukrayna’ya yönelik açıklanması 700 milyon dolarlık silah yardım paketinin bir parçası. Yardım paketinde, mühimmat, karşı ateş radarları, bir dizi hava gözetleme radarı ve ilave Javelin tanksavar füzelerini içerecek.