Ziya Selçuk'tan kardeşinin şirketinin 25 milyon TL'lik satışına ilişkin açıklama: Hizmet aboneliği bedeli

Bakan Ziya Selçuk söz konusu iddialar için, "Yapılan satışlar, gösterilen belgeden de anlaşılacağı üzere özel şirketlere 2013 yılından beri süregelen hizmet aboneliği bedelidir." ifadelerini kullandı.

Ziya Selçuk'tan kardeşinin şirketinin 25 milyon TL'lik satışına ilişkin açıklama: Hizmet aboneliği bedeli

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kardeşi Oktay Selçuk’un yönetim kurulunda olduğunda şirketin bakanlığa 25 milyon TL’lik satış yaptığı iddiasına işlişkin bir açıklama yaptı. Selçuk, ‘satın alma yok, abonelik var’ dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kardeşi Oktay Selçuk’un şirketinin bakanlığa bağlı okullara ve devlet kurumlarına 25 milyon TL’lik satış yaptığı iddiasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı, iddia edildiği gibi bu şirketten bir satın alma yapmamıştır. Yapılan satışlar, gösterilen belgeden de anlaşılacağı üzere özel şirketlere 2013 yılından beri süregelen hizmet aboneliği bedelidir” ifadelerini kullandı.

Odatv’nin gündeme getirdiği, bizim de sitemizde yer verdiğimiz haberde; Bakan Ziya Selçuk’un kardeşi Oktay Selçuk’un yönetim kurulunda olduğunda şirketin, son iki yılda başta bakanlığa bağlı faaliyet gösteren özel okullar olmak üzere birçok kuruma 25 milyon 678 bin 159 TL’lik satış yaptığı belirtiliyordu.

Selçuk, söz konusu habere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Meslek hayatım boyunca eğitimin her alanında görev aldım. Sadece bir öğretmen, bir akademisyen değil; bir fikir insanı olarak eğitim alanında sayısız projenin içindeydim; eğitime doğrudan/dolaylı hizmet veren çok sayıda kuruluşta sorumluluk aldım. Milli Eğitim Bakanı olarak göreve başladığım gün itibarıyla sadece tek bir şirkette emeğimin karşılığı olan %25 hissemden feragat ettim. Bu görev, bunu gerektirirdi.

Bir haber sitesinde çıkan ve kardeşime ait hisselerin bulunduğu bir şirketin ‘Milli Eğitim Bakanlığına 25 milyon TL satış yaptığına’ dair algı oluşturmayı hedeflediği görülen iddia ve iftiraları üzülerek okudum. Çok net ve açık olarak ifade ediyorum: Milli Eğitim Bakanlığı, iddia edildiği gibi bu şirketten bir satın alma yapmamıştır. Yapılan satışlar, gösterilen belgeden de anlaşılacağı üzere özel şirketlere 2013 yılından beri süregelen hizmet aboneliği bedelidir.

Araştırılmadan, incelenmeden, tarihlere bakılmadan yapılmış bu tür haberler, salgının etkileri sonrasında okullarımızı yeniden hareketlendirmeye başladığımız şu günlerde, gündemimizi değiştirmeye çalışmaktan öte bir nitelik teşkil etmemektedir, etmeyecektir.

Algı yürütme amaçlı olduğu çok açık bir şekilde anlaşılan söz konusu dezenformasyon içeriklerine karşı gerekli hukuki süreçlerin derhal başlatılacağını kamuoyunun bilgisine sunarım.”