Zindaşti'nin tahliyesinde yeni gelişme

İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ve Ekrem Öztunç’u tahliye eden hakim C.Ö. hakkında toplam 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Zindaşti'nin tahliyesinde yeni gelişme

AKP’li Burhan Kuzu’nun girişimleri üzerine İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ve Ekrem Öztunç’u tahliye ederek firar etmelerine yol açan hakim C.Ö.’ye ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘rüşvet’ suçundan dava açıldı. Hakim hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 3 yıla, ‘rüşvet’ suçundan ise 4 yıldan 12 yıla olmak üzere 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hazırladığı iddianamede, tahliye kararının mesaiden sonra saat 20.15’te verildiğine işaret edilerek, şöyle denildi: “Yargılama yapacak mahkemenin değerlendirmesi göz ardı edilerek tahmin yapıldığı ve tahmine göre infaz kabiliyeti ve denetimli serbestlik süreleri gerekçe olarak yazılarak, yetki sınırlarının zorlandığı…”

Hakim C.Ö.’nün tahliye kararı verdikten sonra itirazı değerlendiren 6. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi ile konuştuğu, Zindaşti ve Öztunç yönünden kararı kabul edebileceğini söylediği belirtildi. İddianamede, ‘kendisinin de doğru olmadığını düşündüğü tahliye kararını verdiği’ kaydedildi.

Ayrıca Savcı Melih Yıldırım, Zindaşti’nin tahliye edilmesi karşısında C.Ö.’ye Kapalıçarşı’daki bir kuyumcu aracılığıyla 3.5 milyon dolar rüşvet verildiğini kaydetti.