Yurtiçi Kargo'da sendika düşmanlığı devam ediyor

Yurtiçi Kargo’da sendikalı olduğu için işten çıkarılan arkadaşının, işe iade için açtığı davada şahitlik eden işçi de işten atıldı.

Yurtiçi Kargo'da sendika düşmanlığı devam ediyor

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’nın (TÜMTİS) örgütlenme çalışması yaptığı Yurtiçi Kargo’da üye işçiler işten çıkarılmıştı.

Yurtiçi Kargo’nun taşeron şirketi Turan Kargo’da çalışan Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’na (TÜMTİS) üye çok sayıda işçi işten çıkarılırken, yine Yurtiçi’ne bağlı farklı bir taşeron olan Akman Kargo’da da işçi kıyımı yaşanıyor.

Akman Kargo’da çalışan Süleyman Eken isimli işçi, sendikaya üye olduğu için işten çıkarılan arkadaşı Celal Şimşek’in işe iade için açtığı davada şahit olarak yer aldı. Davanın görülmesine 1 gün kala Yurtiçi Kargo bu kez de Süleyman Eken’i işten çıkardı. Tazminatını da alamayan Eken, işe iade davası açtı.

100’DEN FAZLA KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre, TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Türkiye genelinde son dönemde Yurtiçi Kargo’dan işten çıkarılan işçilerin sayısının 100’ü aşkın olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Sendika nedeniyle işten çıkarılan arkadaşlarımız işe iade davalarını kazanıyorlar. İşçilerin birçoğu sendikal tazminat da kazanıyor. Yurtiçi Kargo, daha ucuz işçi çalıştırmak amacıyla paravan taşeron şirketler kullanıyor. Fazla mesai almadan günde 10-12 saat çalışıyor işçiler. Mesai isteyene kapıyı gösteriyorlar. Hiçbir sosyal hakları da yok”

NE OLMUŞTU?

TÜMTİS’e üye oldukları için Yurtiçi Kargo’da farklı zamanlarda işten çıkarılan 60 işçi için yargıdan, emsal niteliğinde bir karar çıkmıştı.

İstanbul 28. İş Mahkemesi, Turan Kargo’da çalışırken sendikaya üye olduğu gerekçesiyle işten çıkarılan Veysel Dönmez’in işe iadesine, işe başlatması ya da başlatmaması şartına bağlı olmaksızın bir yıllık brüt ücreti tutarında sendikal tazminata ve 4 aya kadar boşta geçen süre ücretinin ödenmesine hükmetmişti.