Yunanistan Savunma Bakanı: 2020 yazında Türkiye'yle üç kez silahlı çatışmanın eşiğine geldik

Bakan Panagiotopoulos, iki ülkenin 2020 yazında üç kez silahlı çatışmanın eşiğine geldiğini söyleyerek, "Ordumuzda üç kez genel seferberlik ilan edildi" dedi.

Yunanistan Savunma Bakanı: 2020 yazında Türkiye'yle üç kez silahlı çatışmanın eşiğine geldik

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolas Panagiotopoulos, Proto Tema gazetesine verdiği demeçte  2020 yazında Türkiye ile Yunanistan’ın üç kez silahlı çatışmanın eşiğine geldiğini söyledi. Panagiotopoulos, ABD’yle savunma işbirliği anlaşmasında değişiklikler yapacaklarını anlattı.

Panagiotopoulo yaptığı açıklamada, “Yani rakiplerimiz, işi silahlı çatışma noktasına vardırmayacaklardı, zira büyük bedel ödeyeceklerini biliyorlardı. Gerilimli anların yanı sıra tansiyonun düştüğü anlar da oldu ancak ordumuz her zaman teyakkuzdaydı” ifadelerini kullandı.

‘TRUMP İLE ERDOĞAN ARASINDAKİ İLİŞKİLER ETKİLEDİ’

Panagiotopoulos, ABD Başkanı Joe Biden’ın gelişiyle anlaşma sağlama konusunda iyimser olmak için daha fazla fırsat bulunduğunu kaydetti. Panagiotopoulos, “Bunun sebebi, önceki yönetimle iyi çalışmalar yapamamam değil, Trump ile Erdoğan arasındaki kişisel ilişkilerin genel durumu etkilemesiydi. Halbuki, dışişleri bakanlığından ABD ve Yunanistan’ın tutumlarına ilişkin çok olumlu açıklamalar yapılmıştı. Ayrıca yeni başkan, Yunan-Türk ihtilaflarını iyi biliyor ve Atina’yı destekliyor. Başbakan Miçotakis’le de arkadaşlar ve bence bu önemli” ifadelerini kullandı.

Sputnik’te yer alan habere göre, Yunanistan ile ABD’nin savunma işbirliği anlaşmasında değişiklikler yapacağını belirten Panagiotopoulos, anlaşmanın süresinin uzatılmasının da istişare edildiğini söyledi. Savunma Bakanı, ABD ordusunun çeşitli birlikleri, özel kuvvetleri, helikopter pilotları ve benzeri unsurlarla daha yoğun eğitim ve tatbikatlar düzenlemek istediklerini belirtti.