Yeni uyuşturucu rotasında odak Türkiye

İspanyol gazetesi El Pais, yeni uyuşuturucu rotasında Türkiye'nin öne çıktığına dair haberi gündeme getirdi.

Yeni uyuşturucu rotasında odak Türkiye

İspanyol gazetesi El Pais’e göre Latin Amerika ile Avrupa ve Ortadoğu arasındaki ‘yeni kokain rotasının’ Türkiye’den geçtiğini öne sürdü. Gazete’nin “Yeni kokain rotası Türkiye üzerinden geçiyor” başlıklı haberinde, “Türk mafyaları, Galiçya’da Sito Miñanco veya Meksika karteli Sinaloa ile ittifaklar kurarak, bu uyuşturucunun Avrupa ve Ortadoğu’da dağıtımında ağırlık kazandı” denildi. Haberde, Türkiye’de kullanımının düşük olmasına rağmen son dönemde düzenli olarak yüksek miktarlarda kokainin yakalanmasının da, ‘yeni rota’nın göstergesi olduğu savunuldu.

Bazı uzman görüşlerine de yer verilen haberde, Sinaloa kartelinin Türkiye’yle ‘yasadışı gelirini aklayacak bir yer olarak’ ilgilendiği öne sürüldü. New York’taki Columbia Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan ve organize suçla mücadelede kurumlar ile hükümetlere danışmanlık yapan Edgardo Buscaglia, “Sinaloa, işlerini her suç türünde çeşitlendiren bir çok uluslu şirket haline gelmiş durumda. Türkiye onlar için düşük maliyetli bir ülkeyi temsil ediyor çünkü önemli bir bölgesel ekonomi, Avrupa’yla yakından bağlantılı, aynı zamanda sermayeye aç ve kara para kontrolleri zayıf” dedi.

El Pais gazetesinin haberi, 16 Haziran günü Mersin limanında Ekvador’dan gelen muz konteynerlerinde 1300 kg kokain bulunduğunun hatırlatılmasıyla başlıyor. Yedi gün sonra aynı limanda aynı yöntemle gönderilmiş 463 kg kokain bulunduğunu belirten gazete, “Geleneksel olarak bu uyuşturucuyla bağlantılı olmayan bir ülke için afallatıcı görünebilir. Türkiye’nin adı, kokain ticareti rotalarında son dönemde güçlü bir şekilde duyulmaya başlandı” ifadelerini kullandı. Haberde, geçtiğimiz yıl Kolombiya’daki Buenaventura limanında ele geçirilen 4.9 ton kokainin, bir önceki yıl Panama’nın Cristóbal limanında el konan 1000 kilogramdan fazla kokainin ve Panama kanalına girerken aranan bir gemide bulunan 500 kilogram kokainin hepsinin Türkiye’ye gelmekte olduğu belirtildi. El Pais, son yıllarda kokain kaçakçılığı nedeniyle İspanyol polisinin Atlantik Okyanusu’nda durdurduğu bazı gemilerin mürettebatının da Türk olduğu aktarıldı