Yasak ne zaman bitiyor?

“Hedefimiz 15 Mart’ta bu sayıya ulaşmamız halinde yasakların büyük bölümünü kaldırmak, okulları ve restoranları açabilmek…”

Yasak ne zaman bitiyor?

Sokağa çıkma yasağının sona ermesinde 15 Şubat tarihi konuşulurken, dikkat çeken açıklama geldi. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde “Sağlık Bakanlığı’nın etkin ve yetkin isme” dayandırarak önemli bilgiler paylaştı.

Sağlık Bakanlığı’ndaki yetkili isme göre Mart ayı ortalarında yaklaşık 27 milyon vatandaşın aşılama işleminin yapılacak ve akabinde koronavirüs yasaklarının büyük bir bölümü kaldırılacak.

Muharrem Sarıkaya şunları yazdı:

“Aktardıklarına göre Çin’den gelecek yeni grup aşı ile ilgili hazırlıklar tamamlanmış; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 30 milyon doz aşının Mart’ın ilk haftasına kadar ulaşması bekleniyor.

Ancak kesin bir süre verilmesinden de kaçınılıyor, çünkü Çin’de ortaya çıkan yeni salgından kaygı duyuluyor, buna karşın 11 milyon doz bekleniyor.

Dolayısıyla bu hızda gidildiğinde ikinci doz aşılarla birlikte Mart’ın ortasında 15 milyon kişinin ikinci dozlarının bitmiş olacak.

Ancak 50 milyon dozun tamamının bu sürede gelmesi halinde bu sayı 25 milyona kolaylıkla ulaşacak.

Zaten Sinovac’tan gelen ile nüfusun bu kadarının, Biontech’ten gelecek 4,5 milyon ile de 2,25 milyonun daha aşılanması ile 27 milyon kişinin Mart ortasında aşılanması söz konusu.

Bakanlığın etkin ve yetkin isminin şu sözleri önemli:

“Hedefimiz 15 Mart’ta bu sayıya ulaşmamız halinde yasakların büyük bölümünü kaldırmak, okulları ve restoranları açabilmek…”

Şubat 15 için ise kimse şu aşamada ciddi bir umut veremiyor…”