Yangın söndürmeye gitmek isteyen Komünist Başkan ve gönüllülere polis engeli

Dersim Hozat’ta dünden bu yana yanan ormanı söndürmek için yangın bölgesine gitmek isteyenlere polis izin vermedi.

Yangın söndürmeye gitmek isteyen Komünist Başkan ve gönüllülere polis engeli

Dersim’in Hozat Belediyesi’nin çağrısı üzerine yola çıkan aralarında Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, DEDEF Başkanı Ali Haydar Ben, CHP’li vekiller Polat Şaroğlu, Adnan Arslan, Hüseyin Yıldız, Nihat Yeşil ve Abdurrahman Tutdere, Çiğli Belediye başkanı Utku Gümrükçü, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün de olduğu gruba polis barikat kurarak izin vermedi.

Kitleye, bölgede devam eden operasyonlar gerekçe gösterilerek müdahale edildi, bölgeye gitmeleri engellendi. Grup tartışma ve konuşmalar sonrasında Hozat ilçe merkezine alınırken ormanın yanan bölgesine gitmelerine müsaade edilmiyor.

Komünist Başkan Maçoğlu, belediye başkanları ve milletvekilleri tüm halkı doğayı sahiplenmeye çağırdı.

Polisler tarafından araçları durdurulan ve bölgeye gidilmesi izin verilmeyen Maçoğlu, şunları söyledi:

“Biz isterdik ki oraya müdahale edilseydi o yangın durdurulsaydı. Üç gün sonra biz buraya geliyoruz. Biz de oradaki kamu çalışanları arkadaşlarımıza destek vereceğiz. Biz de kamu çalışanıyız. Biz şimdiye kadar onlarca yangına müdahale ettik, çağrı yaptığımızda yine bu insanlar geldi. Bu arkadaşlarımızın buradaki yangınları söndürmede tecrübesi belki de şu anda gönderdiğiniz kamu kurumunda çalışanların tecrübesi o kadar değildir. İçişleri Bakanlığı’ndan Tarım ve Orman Bakanlığı’na kadar herkes tüm insanlara çağrı yapıyor. Siz çağrılarımızı dinlediniz mi? mutlaka çağrılarımızı dinlemişsinizdir. O çağrıdan sonra bu arkadaşlarımız geldi. Belediyenin çağrısı sonrası bu insanlar geldi. Burada yaşayan herkesin buraya katılma hakkı var.”