Yandaştan 'BİP' uyarısı: Tüm kişisel verilerimiz emniyet güçleri için paylaşılabilir durumda

"BİP, hem kişisel verilerimiz hem de mahremiyet alanımızla ilgili bize koca bir “polis devleti” vadediyor, bir gram fazlası değil. BİP’te her kişisel verimiz “reklam optimizasyonu” için, her yazışmamız da “emniyet güçleri için” paylaşılabilir durumda."

Yandaştan 'BİP' uyarısı: Tüm kişisel verilerimiz emniyet güçleri için paylaşılabilir durumda

Yandaş Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, WhatsApp’ın gizlilik konusunda dayattığı son sözleşme karşısında Türkiye’de bir kesimin kullanmaya başladığı BİP uygulamasını eleştirdiği bir yazı kalme aldı.

“BİP, hem kişisel verilerimiz hem de mahremiyet alanımızla ilgili bize koca bir “polis devleti” vadediyor, bir gram fazlası değil.” diyen Kılıçarslan, BİP uygulamasının kişişel verilerimizin ve yazışmalarımızın emniyet güçleri için paylaşılabilir durumda olduğunu belirtti.

Kılıçarslan, bugünkü köşe yazısında Turkcell tarafından geliştirilen BİP uygulaması için şunları yazdı:

“Bir “operatör reklam platformu” olarak tasarlanan BİP, hem kişisel verilerimiz hem de mahremiyet alanımızla ilgili bize koca bir “polis devleti” vadediyor, bir gram fazlası değil. BİP’te her kişisel verimiz “reklam optimizasyonu” için, her yazışmamız da “emniyet güçleri için” paylaşılabilir durumda. BİP’i kurarken onayladığımız sözleşmede bu hususların tamamı yazılı.

Fakat tabii şu: “Çiğ yemedik ki karnımız ağrısın” denilerek “emniyet güçlerine açıklık” kısmı kabul edilebilir bir noktada belki. Ama “reklam optimizasyonu” meselesi oldukça sıkıntılı.

Bu noktada BİP’in yapması gereken şey bu krizi fırsata çevirmek olabilirdi ama gördüğüm kadarıyla “kullanıcı dostu” olmayan bir uygulama BİP. İşin ar-ge kısmına değil de sürekli “yerli ve milli olma” kısmına atıf yapılıyor bu yüzden. Oysa bu iş “yerli ve milli” denilerek halledebilecek bir iş değil. Rekabetin delirdiği bu piyasada “kullanıcı dostu” olmanız şart. Bazen “fotoğraf bile atamadığınız” bir uygulamanın kullanıcı dostu kabul edilemeyeceği çok açık.”