Yandaş Sabah'tan kapatma kararı: Onlarca basın emekçisi işsiz kalacak

Yandaş Sabah gazetesinin "bölge eklerini" kapatmasıyla onlarca basın emekçisi işsiz kalacak. DİSK Basın İş Sendikası, konuyla ilgili açıklamasında "Yıllarca iktidar tarafından sübvanse edilen, aldığı ihalelerle milyonlarca dolarlık haksız kazançlar elde eden grup, en ufak sarsıntıda bedeli basın emekçilerine ödetmeye çalışıyor" dedi.

Yandaş Sabah'tan kapatma kararı: Onlarca basın emekçisi işsiz kalacak

Eski Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın başında bulunduğu Turkuvaz Medya Grubu’na bağlı ve hükümete yakın Sabah gazetesi, “bölge eklerini” kapatmaya karar verdi.

Kararla birlikte çok sayıda basın emekçisinin de işsiz kalacağı belirtiliyor.

DİSK Basın-İş Sendikası’ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“İktidarın yayın grubu Turkuvaz Medya’ya bağlı Sabah gazetesi Ankara, İzmir, Adana ve Antalya bölge eklerini kapama kararı aldı. Ekler dün son kez yayımlandı. Ayrıca aldığımız duyumlara göre grup, Antalya matbaasını da kapatma kararı aldı.

Bu kararla onlarca basın emekçisi işsizler ordusuna katılacak

Yıllardır iktidarın nimetlerinden yararlanan Turkuvaz Medya’nın bu kararının ardında Ankara, Adana, Antalya belediyelerine CHP’li başkanların seçilmesinin etkisi olduğu konuşuluyor.

Yıllarca iktidar tarafından sübvanse edilen, aldığı ihalelerle milyonlarca dolarlık haksız kazançlar elde eden grup, en ufak sarsıntıda bedeli basın emekçilerine ödetmeye çalışıyor.

Umarız, işinden olan meslektaşlarımız tazminatlarını ve yasal haklarını alır. Bu konuda yaşanacak her sorunda DİSK Basın-İş meslektaşlarımızın yanındadır.”