Valilikten Zeynep Gül Yılmaz açıklaması: "Memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmıştır"

Mersin Valiliği, AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz ile polis memurları arasında geçen olayla ilgili açıklama yaptı. AKP'li vekilin savunulduğu Valilik açıklamasında, polis memurlarının yasal mevzuatın dışına çıktıkları öne sürüldü.

Valilikten Zeynep Gül Yılmaz açıklaması:

AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın trafikte aracını durduran polislere hakaret ettiğine dair görüntülerin sosyal medyada paylaşılması ve büyük tepki çekmesi üzerine Mersin Valiliği’nden konuyla ilgili yazılı açıklama geldi.

“İlimizde 18 Temmuz saat 18:30 sıralarında Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın arabasının durdurulması olayı ile ilgili olarak, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın sosyal medya paylaşımı, olayı tamamen çarpıtmaktadır” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bahse konu olayda Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın aracı polis memurlarınca ihbar üzerine durdurulmuştur. Karayolları Trafik Kanunu’nun 71. Maddesi G Bendi’nde görev ve hizmet gerekleri ve güvenlik nedenleriyle geçiş üstünlüğüne sahip araçlar sayılmıştır. Bu çerçevede milletvekilinin kullandığı araç bu kapsamda olmasına rağmen polis memurlarınca durdurulduktan ve milletvekili olduğu anlaşıldıktan sonra yarım saat bekletilmiştir. İlgili şube müdürünce sorgulamanın yanlış yapıldığı, aracın kaydının bulunduğu, bu bakımdan milletvekilinin aracının plakasının yanlış bildirildiği ihbarın yanlış olduğu söylenmesine rağmen bekletilmiş, ancak mesele İl Emniyet Müdürü’ne intikal ettikten sonra çözülebilmiştir. O esnada polis memurlarının yapması gereken, eğer tespit edilen ihlal var ise tutanak tutup ilgili kurumuna göndermektir. Ancak ön tahkikattan anlaşılmıştır ki, görevli memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmışlardır. Bunun üzerine haklarında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.”