Vali Karaloğlu'nun heykel olduğunu iddia ettiği 'karpuz içindeki çocuk' ve 'tatlıcı' belediye tarafından kaldırıldı

Diyarbakır’da tartışmalara neden olan 'tatlıcı' ve 'karpuz içindeki çocuk' Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldı.

Vali Karaloğlu'nun heykel olduğunu iddia ettiği 'karpuz içindeki çocuk' ve 'tatlıcı' belediye tarafından kaldırıldı

Diyarbakır’da tartışma konusu olan ‘karpuz içindeki çocuk’ ve ‘kadayıf ustası’ heykelleri, bulundukları yerden kaldırıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “Diyarbakır Havalimanı Yonca Kavşağı’nda yapılan çevre düzenlemesi kapsamında alana yerleştirilen iki maket hakkında yapılan eleştiriler, Diyarbakır Valimiz Münir Karaloğlu’nun talimatlarıyla belediyemizin ilgili birimleri tarafından değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonucu maketler bulundukları yerden kaldırılmıştır. Maket yapımcısı, eleştirileri dikkate alacak şekilde ürünlerini yenileyecek, ilgili birimlerin onayıyla belediyemize teslim edecektir” denildi.

Maketlere 4 milyon 412 bin 835 lira ödendiğinin yalan ve iftira olduğu iddia edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarının açıklamamız ve ulaşabildikleri kayıtlara rağmen maketlere 4 milyon 412 bin 835 ödendiği iddiası ise yalan ve iftiradır. Bu bedel 11 Mayıs 2021 tarihinde yaptığımız açıklamada ifade ettiğimiz üzere 170 bin metrekarelik alanda drenaj hatları, su depoları, çimlendirme, ağaçlandırma, çalı ekimi gibi işlerin tamamını içeren ihalenin tutarıdır.

Söz konusu ihale açık ihale usulüyle yapılmış, canlı yayınlanmış ve en ekonomik teklifi veren firma tarafından üstlenilmiştir. Çalışmalar devam etmektedir. Duyarlılık ve yapıcı eleştirileri için Diyarbakır kamuoyuna teşekkür ediyoruz.”