Usta sanatçı Kartal Tibet yaşamını yitirdi

"Zübük" filminin de yönetmeni olan, usta sinemacı Kartal Tibet, 83 yaşında hayatını kaybetti.

Usta sanatçı Kartal Tibet yaşamını yitirdi

Türk sinemasının usta isimlerinden oyuncu, senarist ve yönetmen Kartal Tibet yaşamını yitirdi.

Tibet’in ölümünü, eşi Gündüz Tibet’in ilk evliliğinden oğlu olan, oyuncu Civan Canova duyurdu.

Canova Instagram adresinden yaptığı paylaşımda “Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim” diye yazdı.

KARTAL TİBET KİMDİR?

1938 doğumlu Kartal Tibet, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar Ankara’da tiyatro oyunculuğu yaptı. Suat Yalaz’ın 1960 yılında yarattığı çizgi roman karakteri Karaoğlan’ın sinemaya uyarlanan “Karaoğlan: Altay’dan Gelen Yiğit” adlı filminde başrolü üstlendi. Dönemin jönlerinden Cüneyt Arkın’ın çizgi roman karakterleri Malkoçoğlu ve Kara Murat olarak seyircinin karşısına çıkması, bu tür macera filmlerinin popülerliğini arttırdı. Karaoğlan’ın Orta Asya’da başlayan serüvenleri, Kartal Tibet’in başrolü üstlendiği 1966 yapımı Karaoğlan: Baybora’nın Oğlu ve Karaoğlan: Camoka’nın İntikamı, 1967 yapımı Karaoğlan: Bizanslı Zorba ve Karaoğlan: Yeşil Ejder ve 1972 yapımı Karaoğlan Geliyor adlı filmlerle devam etti. Tibet daha sonra Sezgin Burak’ın yarattığı Tarkan’ı, 1969’da sinemaya uyarlanan Tarkan adlı filmde canlandırdı. Bu filmi 1970’te “Tarkan: Gümüş Eyer”, 1971’de “Tarkan: Viking Kanı”, 1972’de “Tarkan: Altın Madalyon” ve 1973’te “Tarkan: Güçlü Kahraman” takip etti. Tosun Paşa filmiyle 1976 yılında oyunculuğu bırakıp yönetmenliğe başladı.

Tibet’in yönettiği filmler arasında Ölmeyen Aşk, Dağlar Kızı Reyhan, Senede Bir Gün, Sultan, Şalvar Davası’nın yanı sıra Aziz Nesin’in aynı adlı romanlarından uyarlanan Zübük ve Gol Kralı da yer alıyor.

Tibet, 1993 – 1997 yılları arasında yayınlanan Süper Baba dizisinin ilk 13 bölümünü, 2007 yılında Kanal D’de yayınlanan Zoraki Koca adlı televizyon dizisini yönetti. 2008 yılında Show TV’de yayınlanan Hayat Güzeldir dizisinin yönetmenliğini üstlendi.