Usta sanatçı İnci Çayırlı, hayatını kaybetti

Türk Sanat Müziğinin usta isimlerinden İnci Çayırlı, 86 yaşında hayatını kaybetti.

Usta sanatçı İnci Çayırlı, hayatını kaybetti

Türk Sanat Müziğinin usta isimlerinden İnci Çayırlı yaşamını yitirdi. Çayırlı’nın ölümünü yine bir Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay duyurdu.

Akay, “Türk sanat müziğinin usta ismi Devlet Sanatçısı İnci Çayırlı’yı maalesef kaybettik. Tavrı ve bilgisi ile ekol olmuş sanatçımızın mekanı cennet olsun inşallah” ifadelerini kullandı.

KİMDİR?

İnci Çayırlı, 1935’te İstanbul’da doğdu. Çamlıca Kız Lisesi’nde okudu. 1953 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sadi Yaver Ataman’ın asistanı olarak göreve başladı.

İstanbul Radyosu’nda da çalışan sanatçı, bir dönem Münir Nurettin Selçuk’un korosunda yer aldı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyeliği yapan İnci Çayırlı, 1990 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği korosunun kurucu şeflerinden oldu. 1995’te bu görevinden ayrıldı. Kültür Bakanlığı 1998 yılında sanatçıya devlet sanatçısı unvanı verdi.

Çayırlı, 2000 yılında belgesel film olarak çekilen “Nâzım Hikmet Şarkıları” projesinde yer aldı. Çayırlı bu çalışmada sözleri komünist şair Nâzım Hikmet’e bestesi ise Nâzım’ın dostu Mesud Cemil’e ait “Kanatları Gümüş Yavru Bir Kuş”u yorumlamıştı.