Üniversitede bir 'kıyak' da rektör yardımcısının kızına

Yazılı sınavda 10 aday arasında en düşük puanı alan rektör yardımcısının kızı İlayda İrem Arslantaş mülakatta en yüksek puanı alarak birinci sıraya yükseldi.

Üniversitede bir 'kıyak' da rektör yardımcısının kızına

Üniversitelerde kişiye özel kadro ve torpil uygulamalarına bir yenisinin de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde eklendiği iddia edildi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hukuk Fakültesi’nde açılan bir kişilik araştırma görevlisi kadrosuna, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Arslantaş’ın kızı İlayda İrem Arslantaş seçildi.

ESOGÜ Rektörlüğü, 25 Kasım 2020’de, Hukuk Fakültesi için bir kişilik araştırma görevlisi ilanına çıktı. İlanda, araştırma görevlisinin birimi olarak “Özel Hukuk ve Deniz Hukuku” belirlendi. Aranan nitelikler ise “Hukuk fakültesi mezunu olup özel hukuk alanında tezli yüksek lisans veya doktora yapıyor olmak” olarak duyuruldu.

Bu kapsamda, 18 Aralık’ta ön değerlendirme sonucu açıklandı. Söz konusu kadro için ALES ve Yabancı Dil puanını karşılayan 10 aday sınava girmeye hak kazandı. Adaylar arasında, ALES ve Yabancı Dil puanına göre sıralama yapıldı.

Kadro için başvuranlar arasında yer alan rektör yardımcısının kızı İlayda İrem Arslantaş, ön değerlendirmede sonuncu sırada yer aldı.

Ön değerlendirmenin ardından 22 Aralık’ta sözlü sınav gerçekleştirildi. 4 Ocak’ta açıklanan sonuçlara göre, ön değerlendirmeyi geçerek sınava girmeye hak kazananların arasında sonuncu olan Arslantaş, sözlü sınavda 95 puan alarak birinci oldu ve kadroya asil olarak seçildi. Diğer 9 aday ise baraj puanını dahi geçemedi. Bu nedenle kadro için yedek aday belirlenemedi.