Uğur Mumcu'nun 'Sakıncalı Piyade' olduğu döneme ait mektuplar...

Uğur Mumcu'nun avukatı Mehmet Emin Değer'e cezaevinde yazdığı mektuplar yayımlandı.

Uğur Mumcu'nun 'Sakıncalı Piyade' olduğu döneme ait mektuplar...

28 yıl önce katledilen Uğur Mumcu’nun ‘Sakıncalı Piyade’ olduğu döneme ait mektupları yayımladı.

Mumcu, 1972-73 yıllarında Mamak Askeri Cezaevi’nden avukatı Emin Değer’e yazdığı mektuplarda, “Bunca yıl yazı yazdım. 12 Marttan önce ve sonra, en kritik günlerde çeşitli yazılar yayınladım. Bunlardan hiçbiri için, 142 ile dava açılmadı da şimdi birkaç kişinin kasıtlı ihbarlarıyla tutuklandım. Bende buna üzülüyorum” diyor.

Mumcu’nun, 47 yıl önce kaleme aldığı mektubunda, “Sadece kendimi değil Atatürkçü düşüncenin aydınlığına inananlar içinde üzüldüm. Sadece beni değil, Kemalizmin ulusçu, halkçı ve bağımsızlık ilkelerini de savunduğunuzu biliyorum. Belki size rahatlık verende bu” ifadesi dikkat çekiyor.

İşte ANKA’nın yayımladığı Gazeteci- Yazar Uğur Mumcu’nun, 14 Haziran 2018’de yaşamını yitiren avukatı Emin Değer’e yazığı mektuplar…

CEZAEVİ DUVARLARI TURNUSOL KAĞITLARI GİBİ

“8 NİSAN 1972 ‘Mamak Tutukevi’

Merhaba Emin ağabey…

Davamı kabul ettiğinizi dün akşam öğrenebildim. Şimdiden teşekkürler. Dostlar, ancak böyle günlerde belli oluyor. Cezaevi duvarları ‘turnusol’ kağıtları gibi. Herkesin rengini ve kişiliğini ortaya koyuyor.

Henüz hangi madde ile suçlandığımızı öğrenemedik. Önce Mahkemeye hep birlikte çıktığımız için, maddeleri hep birlikte sıraladı. Sonra Adil ile benim için 141/1 ve 312’den söz edildi. Dün ablam, 142’den dava açılacağını söyledi. Her neyse…

Bunların hepsi, ülkü ocaklarının ihbarları. Bir tane de kendi kafalarında öğretim üyesi de bulmuş olabilirler. Onlar da ‘vakıa’ değil, ancak hakkımdaki kişisel görüşlerini açıklayabilirler.

Tutuklama müzakeresinin geri alınması yolundaki itirazım reddolundu. Bu normal. Ben, duruşmaya kadar bir sonuç beklemiyorum. Bütün arzum bir an önce iddianameyi alıp, sorguya hazırlamak. Eninde sonunda ihbarları birlikte çürütürüz.

Bunca yıl yazı yazdım. 12 Marttan önce ve sonra, en kritik günlerde çeşitli yazılar yayınladım. Bunlardan hiçbiri için, 142 ile dava açılmadı da şimdi birkaç kişinin kasıtlı ihbarlarıyla tutuklandım. Ben de buna üzülüyorum.

Benim için, fakülte önemli değildi. Çünkü, kamuoyuna seslenme olanaklarına sahiptim. Elimden geldiği kadar, fakülte içindeki silahlı çatışmalara engel olmaya çalıştım. İşte sonucu…

Size bazı notlar yolluyorum. Tahliye dilekçesinde belki yararlı olur. Birde burada görüşebilirsek, konuyu daha iyi değerlendirebiliriz.

‘Tutukevinden’ sayılar ve sevgiler…”

DUYGU VE DÜŞÜNCENİN DÜĞÜMLENDİĞİ GÜÇ GÜNLER

“28 Nisan 73

Merhaba Emin Ağabey,

Savunmamız biraz önce elime geçti. Yani siz Yargıtay’da savunmayı bitirdiğiniz saatlerde.

Bugünlerin avukatlığı kadar dostluğu da önemli. Siz hem avukat hem de bir dost olarak ‘emin’ ve ‘değer’li olduğunuzu çoktan kanıtlamıştınız. Savunmanızı okurken avukatlığınızı ve dostluğunuzu yüreğimde ve aklımda yeni baştan tarttım. Duygu ve düşüncenin düğümlendiği bu güç günlerde, katkı ve yardımlarınız için teşekkür kelimesi bulmak bile güç. Sağ olun…

Savunmanızın son sayfasını okurken, sadece kendimi değil Atatürkçü düşüncenin aydınlığına inananlar içinde üzüldüm. Sadece beni değil, Kemalizmin ulusçu, halkçı ve bağımsızlık ilkelerini de savunduğunuzu biliyorum. Belki size rahatlık verende bu.

Bundan sonraki gelişmeler ne olursa olsun geleceğe umutla bakıyorum. Saygı ve teşekkürlerimi sunarım.

Alacakaptan ve Bozer’in saygılarını da iletiyorum.”