TÜSİAD'dan çekilme 'tepki'si: Ülkemizin itibarı zedelemekte

TÜSİAD açıklamasında "İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının geniş kamuoyu vicdanına kulak verilerek yeniden değerlendirilmesi" çağrısı yapıldı.

TÜSİAD'dan çekilme 'tepki'si: Ülkemizin itibarı zedelemekte

Türkiye’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla çekilme kararı aldığı İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili en büyük patron örgütü Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nden de (TÜSİAD) bir açıklama geldi.

TÜSİAD’ın yazılı açıklamasında “Türkiye’nin, tam adı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesi, kadına yönelik her türlü şiddeti besleyen çarpık zihniyeti cesaretlendirir. Devletin şiddete karşı sürdürdüğü mücadelesini ise kolaylaştırmadığı gibi telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurur” denildi.

“İstanbul Sözleşmesi, yapılan karalama ve çarpıtmaların aksine, kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele için, kim olursa olsun şiddet mağdurunu korumak için vardır. İnsan haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesi, siyaset alanının mücadelelerine konu edilmemelidir” ifadeleri kullanılan açıklama “Üzülerek görmekteyiz ki bugün alınan karar, uluslararası kamuoyu nezdinde de ülkemizin insan hakları açısından itibarını zedelemektedir. Çağrımız; kadına yönelik şiddeti sonlandırma yolunda atılmış hiçbir adımdan taviz verilmemesidir. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının geniş kamuoyu vicdanına kulak verilerek yeniden değerlendirilmesi, şiddetle mücadelede sıfır tolerans anlayışının en büyük göstergesi olacaktır.” diyerek sonlandı.