Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan'dan FETÖ ile suçlanan Ayaslı'ya ziyaret

Borajet'in, Sezgin Baran Korkmaz tarafından gasp edildiği iddiasıyla ABD'de dava açan Ayaslı'nın hakkında, FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda haber çıkmıştı.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan'dan FETÖ ile suçlanan Ayaslı'ya ziyaret

Ülkücü mafya lideri Sedat Peker’in dile getirdiği iddialar günlerdir konuşulmaya devam ederken ABD’de dikkat çekci bir görüşme gerçekleşti. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan, FETÖ ile suçlanan Borajet’in eski sahibi Yalçın Ayaslı’yı ziyaret etti.

Yalçın Ayaslı, ziyareti sosyal medya hesabından duyururken, ziyaretin AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın görüşmesi öncesi yapılması da dikkat çekti.

FETÖ ÜYESİ OLDUĞU İDDİASIYLA ÇOK SAYIDA HABERİ ÇIKMIŞTI

Borajet’in, Sezgin Baran Korkmaz tarafından gasp edildiği iddiasıyla ABD’de dava açan Ayaslı’nın hakkında, FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok sayıda haber çıkmıştı. 2019’da, Borajet’in eski mali işler sorumlusu Z.Ü.’nin sahte kimlikle Muğla’da yakalandığı, aynı soruşturmada Ayaslı’nın da şüpheliler arasında yer aldığı iddia edilmişti.

Ayaslı, Murat Mercan’ın dikkat çekici ziyaretini şu paylaşımla duyurdu:

“Sayın Washington Büyükelçimiz Hasan Murat Mercan, Concord Massachusets’de ziyaretimize geldi. Tanışmaktan mutlu olduk. Türk-Amerikan ilişkilerinin zorlu bir dönemden geçtiği bu zamanda görevinde başarılar dileriz.”

MURAT MERCAN HAKKINDAKİ İDDİALAR

Öte yandan Büyükelçi Murat Mercan hakkında da Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin dikkat çeken bir yazı kaleme almıştı. Mercan’la ilgili çarpıcı iddiaları gündeme getiren Erkin, 90’lı yıllara dair birtakım sorular sorarken, “O dönem o belediye başkanı ve Murat Mercan, yeni bir parti kurmak amacıyla Gülen ile görüştü mü?” diye sordu.

“Murat Mercan, 1994’ten bu yana ABD’yle iyi ilişkiler kurmuş bir isim! AKP’nin kuruluşunda ve sonrasında da önemli isimlerle yapılan görüşmelerde var! Bugün de Washington Büyükelçisi yapıldı! Rota 2002’ye mi dönüyor” diye belirten Erkin yazısında özetle şunları aktarmıştı:

“Kim bu Murat Mercan ve neden önemli?

Yakından tanıyanlarla konuştum… İddialar şöyle:

1994 Eylül ayında ABD Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarlığı’nda görevli isimler Refah Partisi’nin önemli bir belediye başkanıyla irtibata geçer… 1998 yılı başlarında ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz Türkiye’ye gelir ve yine ‘önemli’ bir belediye başkanıyla görüşmek ister, başkan talebi kabul eder. Görüşmede bir akdemisyen daha vardır… İşte o günlerde devreye giren Bilkent Üniversitesi’nde görevli Murat Mercan, ABD Büyükelçiliği’yle o belediye başkanı arasında köprü olur… Çünkü… Danışmandır!

Murat Mercan aynı dönemde, 1999’larda Abdullah Gül’ün başkanı olduğu bir strateji merkezinde de çok etkin görevdedir. Gül’ün strateji merkezine gidenler de önemli isimlerdir. Örneğin… RTÜK eski Başkanı Zahid Akman, Fehmi Koru, Hüseyin Gülerce, daha sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı görevine getirilen ve Fetullah Gülen’in Abant Toplantıları’nı ve Ankara’da düzenlediği Türkçe Olimpiyatları’nı organize eden Nuri Gündoğan (halen FETÖ den cezaevinde) ve daha sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve ASKİ Genel Müdürü olan Kamil Kılıç (halen FETÖ’den yurtdışında firari).

“GÜLEN İLE GÖRÜŞTÜ MÜ?”

İlginç ve çarpıcı bazı sorularla devam edelim…

– 1999 yılı Nisan ayında yapılan seçimlerden hemen sonra önemli bir belediye başkanı ile Murat Mercan yanlarında eşleri ile ABD’ye gitti mi?

– Pensilvanya eyaletinde çeşitli otellerde ve Fetullah Gülen’in ikamet ettiği Saylorsburg kasabasında bir otelde kaldılar mı? (Gülen 1999 Mart ayında Türkiye’den kaçtı ve Pensilvanya’ya yerleşti.)

– O dönem o belediye başkanı ve Murat Mercan, yeni bir parti kurmak amacıyla Gülen ile görüştü mü?

– Tabela partisi olan Demokrat Parti’nin yöneticilerini istifa ettirerek kendi adamlarını Demokrat Parti yönetimine koyan isim kimdi?

SONUÇ: Murat Mercan, 1994’ten bu yana ABD’yle iyi ilişkiler kurmuş bir isim! AKP’nin kuruluşunda ve sonrasında da önemli isimlerle yapılan görüşmelerde var! Bugün de Washington Büyükelçisi yapıldı! Rota 2002’ye mi dönüyor?”