Türkiye'de salgının başından bu yana 125 bin esnaf iflas etti!

2020 yılında 99 bin 588 esnaf iflas ederken, 19 bin 727 esnaf da bu yılın ilk iki ayında faaliyetlerine son vermek zorunda kaldı.

Türkiye'de salgının başından bu yana 125 bin esnaf iflas etti!

Pandeminin başından bu yana, 1 yılda ülke genelinde 124 bin 910 esnafın iflas ettiği belirlendi. Esnaf ve sanatkârların 99 bin 588’i geçen yıl iflas ederken 19 bin 727’si de bu yılın ilk iki ayında faaliyetlerine son vermek zorunda kaldı.

Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi verileri üzerinden tespitler yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kısıtlamaların en çok etkilediği esnaf grubunun başında gelen lokanta, kafe ve restoranlar yılın ilk 2 ayındaki önlemlere dayanmakta büyük zorluk çektiğini aktardı. Sözcü‘nün haberine göre, Ticaret Sicil Gazetesi verilerine göre, yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinden 495’i ocak, bin 66’sı şubat ayında olmak üzere 2 ayda bin 561’i iflas edip kapısına kilit vurdu.

Veli Ağbaba, ramazandaki kısıtlamalar nedeniyle yaşanacak ciro kaybına göre esnafa destek verilmemesi halinde iflasların daha da hızlanacağını belirterek, “Esnafa ciro kaybının yüzde 3’ü değil kaybettiği ciro kaybına göre destek verilsin. Esnafın kira, fatura ve prim ve vergi borçlarını da devlet üstlensin” dedi.