Türkiye ve Yunanistan aşı sertifikası konusunda anlaştı

Yunanistan'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın açıklamasında bulundu.

Türkiye ve Yunanistan aşı sertifikası konusunda anlaştı

Resmi temaslarda bulunmak için Yunanistan’a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada Türkiye ve Yunanistan arasında aşı sertifikası konusunda anlaşma sağlandığı belirtilerek, “Bugün Yunanistan ile Covid-19 aşılarının karşılıklı tanınması kararını aldık. Türkiye olarak Yunanistan’la ön koşulsuz olarak ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için bundan sonra görüşmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Türkiye olarak Yunanistan’la ön koşulsuz olarak ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için bundan sonra görüşmeye hazırız.

5 yıl aradan sonra Yunanistan’da olmaktan mutluluk duyuyorum, Dendias’a daveti için teşekkür ediyorum. Bugün Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Dendias ile görüşmelerimizde bölgesel konularda konuştuk.

Atina’da Somut iş birliği projelerini hayata geçirmek konusunda mutabık kaldık. Dendias’ın söylediği gibi aşı sertifikası konusunda mutabık kaldık. Biz de daha önce AB üyesi olan Macarista, Sırbistan ve Bulgaristan ile anlaşmaya varmıştık. Bugün vardığımız bu mutabakat turizm sektörümüzde pozitif adımlar atacağız.

Uzun süredir çözüm bekleyen sorunlarımız var bunların uluslararası hukuk nezdinde çözülmesini istiyoruz. Her iki tarafında iradesi vardır. Türkiye olarak Yunanistan ile ön koşulsuz görüşmeye her zaman hazırız.”

Dendias’ın konuşmasında ise şu kısımlar öne çıktı:

“Liderlerimizin, NATO zirvesi marjında bir araya gelmesi öngörülüyor.

Birçok konuda fikir ayrılıklarımız pozisyon farklılarımız var. Bugünkü görüşmemizin amacı ilk görüşmeyi başlatmaktı. Program listesi üzerinde anlaşma sağladık.

Aşı sertifikasının tanınması konusunda anlaştık. Testi negatif olan iki ülke vatandaşları seyahat edebilecek.

Anadolu Efes’in dünkü başarısı nedeniyle tebrik etmek istiyorum.”