Türkiye ile Mısır arasında ikinci tur görüşmeleri sona erdi

Mısır'da İhvan iktidarına karşı gerçekleşen darbe sonrası Mısır-Türkiye ilişkileri düşmanca bir duruma gelmişti. Doğu Akdeniz, Suriye ve Libya gibi konularda Türkiye'yi zor duruma sokan Mısır ile arasındaki ilişkilerin kötü olması Türkiye'nin Mısır'la ilişkileri tekrardan geliştirmesine yol açmıştı. Mısır-Türkiye ilişkilerinin iyileşmesi için atılan adımların son örneği olan ikinci tur görüşme Ankara'da gerçekleşti.

Türkiye ile Mısır arasında ikinci tur görüşmeleri sona erdi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye-Mısır İstişarelerinin ikinci turunun Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza başkanlığında, 7-8 Eylül 2021 tarihlerinde Ankara’da düzenlendiği ifade edildi.

Açıklamada, “Görüşmelerde, ikili konuların yanısıra Libya, Suriye, Irak, Filistin ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler dahil bazı bölgesel konular da ele alınmıştır. Taraflar, ele alınan konularda ilerleme sağlanmasına ve ilişkilerin normalleştirilmesini teminen ilave adımlar atılmasına ilişkin arzularını teyit etmiş, istişarelerin sürdürülmesinde mutabık kalmışlardır” denildi.