Türkiye, havaalanını kontrol etmek istiyordu: Kabil 30-90 gün içinde Taliban'ın eline geçebilir

Amerikan ordusunun yeni istihbarat değerlendirmesi hakkında bilgi sahibi olan bir kaynak, "Her şey yanlış yönde ilerliyor" dedi.

Türkiye, havaalanını kontrol etmek istiyordu: Kabil 30-90 gün içinde Taliban'ın eline geçebilir

Afganistan’da Taliban’ın ABD güçlerinin çekilmesine paralel olarak ilerlemesi sürüyor. Militanların altı gün içinde ele geçirdiği vilayet başkenti sayısının sekize yükseldiği belirtiliyor. Buna göre Taliban son olarak, Baglan vilayetinin merkezi olan ve başkent Kabil’in 200 kilometre kuzeyinde, stratejik bir yolda bulunan Puli Humri kentini de ele geçirdi.

Kabil’i kuzeye ve batıya bağlayan yolun üzerindeki kentten çatışma haberleri gelirken, Amerikan istihbaratının Afganistan hükümetinin beklenenden daha kısa süre içinde düşebileceği konusunda yeni bir değerlendirme yaptığı öne sürüldü. Washington Post gazetesine konuşan istihbarat kaynakları, gelinen noktada Kabil’in 30 ila 90 gün içinde düşmesinin hesaplandığını söyledi.

‘HER ŞEY YANLIŞ YÖNDE İLERLİYOR’

Buna göre, ABD yönetimi yaz başında Kabil’in olası düşüşünün altı ila 12 ay içinde gerçekleşmesini öngörüyordu. Ancak haberde, Biden yönetiminin Afganistan’ın başkentinin çok daha kısa sürede Taliban’ın eline geçmesine hazırlandığı öne sürüldü. Gazeteye konuşan kaynaklardan biri çöküşün 90 gün içinde, diğerleri ise bir ay kadar kısa bir sürede meydana gelebileceğini söyledi. Amerikan ordusunun yeni istihbarat değerlendirmesi hakkında bilgi sahibi olan bir kaynak, “Her şey yanlış yönde ilerliyor” dedi.

‘PİŞMAN DEĞİLİM, ARTIK AFGAN LİDERLERİN SORUNU’

Afganistan’daki 20 yıllık işgaline hızla son vermekte olan Amerikan yönetimi ise Taliban’ın artık bizzat Afganların sorunu olduğu mesajını vermeyi sürdürüyor. Pentagon Sözcüsü John Kirby’nin bu yöndeki mesajlarının ardından dün de ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan ordusunun zayıf askeri performansına rağmen çekilme kararından pişman olmadıklarını söyledi. Biden, “Bakın, 20 yılda bir trilyon dolardan fazla para harcadık. 300 binden fazla Afgan gücünü eğittik, modern ekipmanlarla donattık. Ve Afgan liderlerin bir araya gelmesi gerekiyor” dedi.

ABD KABİL ELÇİLİĞİNİ TAHLİYE ETME PLANLARINA BAŞLADI

ABD’nin Kabil’deki Büyükelçiliği için de değerlendirmelerde bulunduğu, elçiliğin ne kadar süre daha açık kalacağının gözden geçirildiği belirtildi. Bir Pentagon yetkilisi, askeri planlamacıların Amerikalı diplomatların ve diğer sivil personelin gerektiğinde kısa süre içinde tahliye edilmesine ilişkin hazırlık yapıldığını söyledi.

‘BARIŞ SÜRECİNE BAĞLIYIZ AMA SAHADAKİ GERÇEKLİĞİ GÖRÜN’

Öte yandan, bu hafta Katar’ın başkenti Doha’da yapılacak barış görüşmeleri öncesinde Taliban’ın bir sözcüsü ‘müzakerelere bağlı olduklarını ve sürecin çökmesini istemediklerini’ söyledi. Katar televizyonu El Cezire’ye konuşan sözcü, “Uluslararası toplumdan, sahadaki gerçekliği doğru değerlendirmesini istiyoruz” çıkışında da bulundu.