Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği: 300 bin ile 500 bin kişi işten çıkarılacak

TÜRES Genel Başkanı Bingöl, Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzamasına bağlı olarak istihdamda değişiklik olacağını, 300 bin ila 500 bin kişinin işten çıkarılacağını öngördüklerini açıkladı.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği: 300 bin ile 500 bin kişi işten çıkarılacak

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, sektörde 300 bin ile 500 bin kişinin işten çıkarılacağını öngördüklerini açıkladı.

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, 15 günlük kademeli normalleşme dönemi hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı. Sektör genelinde tam bir normalleşme ya da en azından HES kodu ile yüzle 50 kapasite uygulamasına geçileceğini beklediklerini söyleyen Bingöl, alınan kararın sektörü hayal kırıklığına uğrattığını söyleyerek birçok işletmenin “batma noktasında” olduğunun altını çizdi.

Paket servisin işletmelerin cirosunun yüzde 20’sini karşıladığını aktaran Bingöl, “Ambalaj fiyatları yüzde 200’e yakın arttı. Ham madde fiyatlarında yaşanan artışa paralel olarak fiyat artışı olacak.” ifadelerini kullandı.

Bingöl, sektörün “çok büyük sıkıntıda” olduğunu vurguladığı konuşmasında, Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzamasına bağlı olarak istihdamda değişiklik olacağını, 300 bin ila 500 bin kişinin işten çıkarılacağını öngördüklerini söyledi.