TÜBİTAK burslarını bilim uğruna dağıtıyor: Tıpçıya kuruş yok, ilahiyatçıya 4 bin lira burs

TÜBİTAK'ın açıkladığı burs programında ilahiyat öğrencilerine bile 4 bin liraya varan burs desteği sağlanırken tıp fakültesini kazanan öğrencilerin programa dahil edilmediği ortaya çıktı.

TÜBİTAK burslarını bilim uğruna dağıtıyor: Tıpçıya kuruş yok, ilahiyatçıya 4 bin lira burs

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 2205-Lisans Burs Programı 2021 yılı 2. dönem başvurularını açıkladı. Açıklamada başvuruların 25 Ekim – 12 Kasım 2021 tarihleri arasında alınacağı duyuruldu.

Fakat yapılan duyuruda dikkat çeken bir eksiklik vardı.

Odatv’deki habere göre; İlahiyat fakültelerinin de aralarında bulunduğu burs programındaki öğrencilere 4 bin liraya kadar burs verileceği aktarılırken tıp fakültesi öğrencilerinin bu programın dışında bırakıldığı anlaşıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yükseköğretim Kurumları Sınavı  (YKS) sonucunda sayısal bölümler (Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Moleküler Biyoloji ve Genetik) için Y-SAY, eşit ağırlıklı ve sözel bölümler (Türk Dili ve Edebiyatı, Felsefe, Tarih, Coğrafya, Sosyoloji, Antropoloji, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, İlahiyat) için TYT puan türünde ilk 25.000’e girerek yurt içindeki üniversitelerin belirtilen örgün öğretim programlarından birine kayıt yaptıranlar, BİDEB 2205-Lisans Burs Programı’ndan aylık 4.000 TL’ye kadar burs almaya hak kazanıyor.”

“ŞUAN İÇİN BİR DESTEK YOK”

Konunun anlaşılmasının ardından  TÜBİTAK’a tıp fakülteleri öğrencilerinin program dahilinde olup olmadığı soruldu.

Kurumdan verilen yanıtta doktor adayı öğrencilere yönelik henüz bir desteğin olmadığı belirtildi. Fakat yakın zamanda bununla ilgili bir çalışma yapılacağı bilgisi verildi.

Bu çalışmayla ilgili duyurunun da önümüzdeki günlerde olacağı aktarıldı.

İşte o açıklama:

TÜBİTAK burslarını bilim uğruna dağıtıyor: Tıpçı'ya kuruş yok, ilahiyatçıya 4 bin lira burs