TTB’den 'aşı karşıtı miting' tepkisi: Tüm topluma açıklanmalı

TTB açıklamasında, Maltepe'de düzenlenen 'Büyük uyanış' isimli miting için "neye göre ve nasıl izin verildiği, COVID-19 ile mücadelede yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin yakınları başta olmak üzere tüm topluma açıklamalıdır" denildi.

TTB’den 'aşı karşıtı miting' tepkisi: Tüm topluma açıklanmalı

İstanbul Maltepe’de, aralarında gerici kimi isimlerin de olduğu aşı karşıtı çevrelerce düzenlenen ‘Büyük Uyanış’ adlı mitingle Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi bir açıklama yaptı.

“Toplum sağlığını hiçe sayanlara sessiz kalınması pandemiyle mücadelede samimiyetsizliğin göstergesidir” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Resmi makamların açıkladığı tarihe göre bugün, pandeminin ülkemizdeki 18. ayına girdik. Bugün aynı zamanda COVID-19 önlemlerini yok sayan; her ilden PCR’sız ve aşısız gelebilirsiniz çağrısıyla ve “büyük uyanış” adıyla bir miting gerçekleştirildi.

COVID-19 önlemlerini bahane ederek demokratik kitle örgütlerinin, sendikaların, partilerin, sivil toplum örgütlerinin basın açıklamalarına dahi izin vermeyen iktidar; aşıyı, bilimi, pandemiden korunma önlemlerini açıkça yok sayanlara bilinçli olarak sessiz kalarak, müdahalelerinin hukuka aykırılığını, keyfiyete dayandığını lebalep kongrelerde olduğu gibi bir kere daha göstermiştir.

Aşısız ve PCR’sız katılım çağrısı yapılan bu mitinge, hem de İçişleri Bakanlığının şehirlerarası yolculuklarda son 48 saatte PCR testinin negatif olma zorunluluğu maddesine aykırı olmasına rağmen, neye göre ve nasıl izin verildiği, COVID-19 ile mücadelede yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin yakınları başta olmak üzere tüm topluma açıklamalıdır.

“GENELGELERİN GÖSTERMELİK OLDUĞUNUN BİR GÖSTERGESİDİR”

Bugün miting alanına girişte aşı ve HES kodu kontrolü yapılmaması ise salgın ile mücadelede emek veren sağlık çalışanlarının özverisini hiçe saymaktır.

Aşı çağrısı için söz üretmeyen, gerçek bir aşı kampanyası yapmayan iktidarın toplum sağlığını hiçe sayanlara sessiz kalması; pandemi önlemlerinin, genelgelerin, uygulamaların göstermelik olduğunun bir göstergesidir.

İktidar toplum sağlığını hiçe sayanlara, bilimi karşısına alanlara ve toplumu yanlış bilgilendirenlere karşı sessiz kalarak, pandemiyle mücadelede samimiyetsizliğini ve güvenilir olmadığını bir kere daha göstermiştir”