TSK'da 'cemaatler savaşı' iddiası: Direnen general pes etti

TSK'ya ilişkin "İçeride çok farklı gruplar, yeni cemaatler savaşı var" iddiası ortaya atıldı.

TSK'da 'cemaatler savaşı' iddiası: Direnen general pes etti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde geçtiğimiz dönemde yaşanan bir general istifasının arkasında “cemaatler savaşı”nın olduğu iddiasında bulunuldu.

Odatv’den Müyesser Yıldız’ın kaleme aldığı, konuyla ilgili “2020 YAŞ’ında istihbarat başkanı yapılan general FETÖ’cü çıktı” başlıklı yazı şöyle:

“Olay şu; Son YAŞ kararları kapsamında Ankara’da önemli bir göreve atanan bir general 1 ay kadar önce emekliliğini istedi. Cuma günü de yıllardır çok önemli bir görevde bulunan bir başka general istifasını verdi.

Sürecin bu 2 generalle sınırlı olmadığının, 15-20 generalin daha istifa edeceğinin veya ettirileceğinin konuşulduğunu da belirtelim.

ATANDI AMA BAŞLATILMADI

Emekliliğini isteyen generalden başlayalım.

Önemli bir ordu komutanlığında Harekat Kurmay Başkanı’ydı.

2020 YAŞ kararlarıyla Kuvvet Komutanlıklarından birisinin İstihbarat Başkanlığına atandı.

Ancak Kuvvet Komutanı, onu yeni görevine başlatmadı. Sebebi, hakkında gelen “FETÖ’cü” olduğu yönündeki bilgilerdi.

Birkaç ay önce emekli olması istendi. O da bu isteği yerine getirdi. Emeklilikten sonra hakkında soruşturma açıldı ve iddialara göre, itirafçı olup bazı generallerin ismini verdi.

5 YILDIR FETÖ’YLE MÜCADELE EDİYORDU

Geçtiğimiz Cuma günü bir başka kuvvet komutanlığında yaşanan istifaya gelince; bununla ilgili söylentiler çok daha dikkat çekici.

Bir iddiaya göre; emekliye ayrılıp itirafçı olan general, bu generalin ismini verdi. Konu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a iletildi. Akar, söz konusu generalin “FETÖ’cü” olduğuna inanmadı. Güvenlik birimleri tespitlerinde ısrarcı olunca, dosya Saray’a götürüldü. Sonuçta generalin istifası istendi, o da gereğini yaptı.

İkinci iddiaya geçmeden önce o generalle ilgili bazı bilgileri paylaşalım.

Albaylığı döneminde, “FETÖ’cüler” yüzünden istifasını vermiş, ama komutanları ikna ederek, istifa kararını geri aldırmış.

Hem 15 Temmuz’dan sonra hem 2019 YAŞ’ında terfi ettirildi. Ettirildi, ama “FETÖ’yle mücedele” eden birimin başında olduğu için görev yeri değiştirilmedi. İhraçlar ve davalar onun hazırladığı dosyalar üzerinden yürütüldü. Bu nedenle özellikle darbe davalarında yargılanan sanıkların hedef aldığı isimlerin başında geldi.

Hakkında YAŞ dosyasında yazılanları da aktaralım.

2016 Şurası öncesinde Emniyet Genel Müdürlüğü, şu istihbari notu gönderdi:

“FETÖ/PDY ile kararlı bir şekilde mücadele etmektedir.”

O dönemki kuvvet komutanının kanaati de şöyleydi:

“PDY ile ilgisi yok. Ancak başka cemaat bağlantılı olduğu kanaatindeyim.”

CEMAATLER SAVAŞI İDDİASI

Bu bilgilerden sonra söz konusu generalin istifasına ilişkin ikinci iddiaya bakalım.

Özetle deniyor ki;

“İçeride çok farklı gruplar, yeni cemaatler savaşı var. Bunlar, FETÖ bahanesiyle çok sayıda ismin kafasını kopartmak istedi. General bunlara direndi. Ancak daha fazla dayanamadı, pes edip, istifasını verdi.”

Bu iddiayı dillendirilenler, generalin “FETÖ’cü” olduğuna, hakkında soruşturma açıldığına ve bu yüzden istifa ettirildiğine inanmazken, “Eğer böyle bir soruşturma varsa, tamamen cemaatler savaşının bir sonucudur” yorumunu da yapıyorlar.

Sahi TSK’da neler oluyor; anlayan, bilen ve gidişatı gören var mı?”