Trump'tan 'tansiyonu düşürelim' çağrısı

Trump, bugün yeniden tırmanan gerilim için "Tüm Amerikalıları tansiyonu düşürmeye ve sinirlerine hakim olmaya davet ediyorum" açıklamasını yaptı.

Trump'tan 'tansiyonu düşürelim' çağrısı

Trump, bugün yeniden tırmanan gerilim için “Tüm Amerikalıları tansiyonu düşürmeye ve sinirlerine hakim olmaya davet ediyorum” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, Joe Biden’ın yemin töreni öncesi ABD halkına “tansiyonu düşürme ve sinirlerine hakim olma” çağrısı yaptı.

Trump, yaptığı yazılı açıklamada, ABD başkanı seçilen Biden’ın 20 Ocak’taki yemin töreni nedeniyle geniş çaplı protestolar olacağı haberlerine dikkati çekerken; destekçilerine seslenerek, “Ortada şiddet, kanunların çiğnendiği eylemler ve her türlü Vandallık olmaması konusunda uyarıyorum.” çağrısında bulundu.

Trump, Amerikan değerlerinde şiddete yer olmadığını iddia ederek, “Tüm Amerikalıları, tansiyonu düşürmeye ve sinirlerine hakim olmaya davet ediyorum.” dedi.

Trump’ı destekleyen on binlerce gösterici 6 Ocak’ta Washington’daki Ulusal Park’ta toplanmış ve ABD Kongresine yürümüştü. Polis barikatlarını aşan bir grup gösterici, Kongreye girmiş ve ülkede infiale yol açan görüntüler ortaya çıkmıştı. Çıkan çatışmalarda biri polis 5 kişi ölmüş ve olayların bastırılması için Kongreye ABD Ulusal Muhafız birlikleri sevk edilmişti.

Olayların ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’e, olayları azmettirdiği gerekçesiyle Trump’ı Anayasanın 25. Maddesi kapsamında görevden alması çağrısında bulunmuştu.

Pence ise dün Pelosi’ye gönderdiği mektupta bu maddeyi uygulamayacağını açıklamıştı.