Trabzon Şehir Hastanesi ihalesi 1,1 milyar TL'ye Kalyon İnşaat'a verildi!

AKP iktidarından milyarlarca liralık kamu kurumları ihalesi alan Kalyon İnşaat, geçtiğimiz yıl toplam bedeli 34 milyar 543 milyon TL olan 20 sözleşmeye imza attı.

Trabzon Şehir Hastanesi ihalesi 1,1 milyar TL'ye Kalyon İnşaat'a verildi!

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, 22 Eylül 2020 tarihinde 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesi’nin yapımı için bir ihale düzenlendi. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’nın Trabzon Şehir Hastanesi ihalesi, pazarlık yöntemiyle AKP iktidarına yakınlığıyla bilinen Kalyon İnşaat’a verildi.

19 Ocak’ta açıklanan ihale sonucuna göre de ihale, 1 milyar 99 milyon TL’ye Kalyon İnşaat’a verildi. İmzalanan sözleşmeye göre hastane inşaatının 2023 yılı başına kadar tamamlanması öngörülüyor.

Milyarlarca liralık ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21\B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle düzenlendi.

HER TAŞIN ALTINDAN ‘KALYON’ ÇIKTI

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kalyon İnşaat’ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Sabah ve ATV’yi satın alarak adından söz ettiren şirket Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Taksim Yayalaştırma Projesi, Bakırköy Adalet Sarayı, Mecidiyeköy Metrobüs İhalesi, İstanbul 3’üncü Havalimanı Projesi, Başakşehir Stadı ve Çanakkale-Ayvacık Yolu ile KKTC Su Temin Projesi gibi çok sayıda projeyi de üstlendi.

GEÇEN YIL TOPLAM 34,5 MİLYAR LİRALIK İHALE

Türkiye’nin 2020 yılında en çok sözleşme imzalayan 20 müteahhidi belli oldu. Listenin birinci sırasında da Kalyon İnşaat bulunuyor. Listeye göre, Kalyon İnşaat geçen yıl, toplam bedeli 34 milyar 543 milyon TL olan 20 sözleşmeye imza attı.

Liste’nin 2019 yılına göre de değişmeyen ilk 5’i şöyle:

  • Kalyon İnşaat 20 Sözleşme Sayısı İle 34 Milyar 543 Milyon TL
  • Kolin İnşaat 18 Sözleşme Sayısı İle 24 Milyar 759 Milyon TL
  • Cengiz İnşaat 17 Sözleşme Sayısı İle 21 Milyar 692 Milyon TL
  • Makyol İnşaat 14 Sözleşme Sayısı İle 12 Milyar 309 Milyon TL
  • Özgün Yapı 13 Sözleşme Sayısı İle 12 Milyar 295 Milyon TL