TOKİ arazisine ‘özel hastane’ planı

Başakşehir'deki TOKİ arazinde özel hastane için imar değişikliği yapıldı.

TOKİ arazisine ‘özel hastane’ planı

TOKİ kendi mülkiyetindeki Başakşehir’deki 6 bin 300 metrekarelik parsel için imar planı değişikliğine gidilerek arazinin “özel sağlık tesisi” alanına alındığı ortaya çıktı.

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvenli’nin haberine göre, Başakşehir Hoşdere’de 6 bin 300 metrekarelik TOKİ’ye ait parselin imarı yine TOKİ tarafından değiştirildi. Plan değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak itirazlar için askıya çıkarıldı.

Plan değişikliği açıklama raporunda yer alan bilgilere göre 2003 tarihli planlarda “yeşil alan” fonksiyonuna sahip parsel, 2010 yılında yakınındaki başka parseller ile arasında fonksiyon değişikliği yapılarak “yönetim alanı”na alındı.

ARAZİMİZ ÜZERİNDE TASARRUFTA BULUNAMIYORUZ

Raporda, Kamulaştırma Kanun’a göre planlama alanının geçmiş planlama çalışmalarının yürürlüğe girmesini takip eden 5 yıllık süreçte herhangi bir kamulaştırma olmadığı için parsel sahibinin anayasal güvence altında olan mülkiyeti üzerinde tasarrufta bulunma hakkını etkin biçimde kullanamadığı belirtildi. Bu nedenle yeni bir planlama çalışması yapıldığı kaydedildi.

Yeni plan ile parselin yüzde 80’i özel sağlık tesisi alanı, yüzde 20’si park olarak düzenlendi. Plan değişikliği ile parseldeki toplam inşaat alanının azaltıldığı, ortaya çıkacak ulaşım talebinin de hafifletildiği aktarıldı.

Plana göre parselin bin 254 metrekaresi park olacak, 5 bin metrekaresine de özel sağlık tesisi inşa edilecek. Özel sağlık tesisi için 1.5 emsal ile 7 bin 618 metrekare inşaat yapılacak.