TKH: NATO’ya ve Karadeniz’de ABD savaş gemilerine hayır!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) tarafından yayımlanan basın açıklamasında, ''NATO’nun ve emperyalizmin, savaş politikalarını Karadeniz’e taşıması kabul edilemez. Emperyalizmden ve NATO’dan barış, demokrasi ve özgürlük gelmez. İşte bunun için ABD emperyalizmine ve NATO’ya karşı ikirciksiz ve gerçek bir dik duruşun hayata geçirilmesi; mücadele bayrağının yükseltilmesi gerekmektedir'' denildi.

TKH: NATO’ya ve Karadeniz’de ABD savaş gemilerine hayır!

Komünistler ABD’nin Çanakkale ve İstanbul Boğazı’ndan geçip Karadeniz’e geçecek savaş gemilerini protesto ediyor. Türkiye Komünist Hareketi (TKH) tarafından yayımlanan basın açıklamasında, ABD savaş gemilerinin Boğazlar’dan geçerek Karadeniz’e gitmesine ilişkin olarak, ”6. filonun gemileri Boğazlar’dan geçecekmiş. Gelin, emperyalizmin ve ülkemizdeki işbirlikçi sermaye iktidarının politikalarına karşı ilericilik ve yurtseverlik bayrağını yükseltelim” ifadeleri kullanıldı.

”Yankee Go Home! NATO’ya ve Karadeniz’de ABD savaş gemilerine hayır!” başlıklı basın açıklamasında, ”Bugün emperyalizm Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni aleni bir şekilde delmeye çalışırken, buna karşı çıkamayan ve Karadeniz’de savaş tamtamları çalarken ABD gemilerine onay veren de AKP iktidarının ta kendisidir. Ülkemiz tarihinin köklerinde anti-emperyalizm vardır. Türkiye’de solun mücadele tarihi bağımsızlıkçı, yurtsever kimlikle ve emperyalist ABD’nin 6. Filosunun askerlerini denize dökmek gibi onurlu eylemlerle bezelidir. AKP’nin köklerinde ise 6. filoyu kıble bellemek ve emperyalizm taşeronluğu bulunmaktadır” denildi.

TKH, bugün Galata Köprüsü’ne  ”Yankee Go Home! ABD Defol!” pankartı astı.

TKH tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

”Emperyalist ABD’nin Deniz Kuvvetleri 6. Filosu’na bağlı iki gemi bu hafta Boğazlar’dan geçerek Karadeniz’e gidecek ve 4 Mayıs tarihine kadar burada kalacaktır.

NATO’nun ve emperyalizmin, savaş politikalarını Karadeniz’e taşıması kabul edilemez.

Ukrayna ile Rusya arasındaki sınır gerilimine müdahil olan emperyalizm, Ukrayna’daki faşist iktidarın bekası ve kendilerinin koçbaşı olarak görev üstlenmesi için canla başla uğraşmaktadır. Emperyalizmin bir diğer amacı aynen Ortadoğu’da olduğu gibi Akdeniz ve Karadeniz üzerinde hegemonya kurarak bölgedeki emekçi halklara boyun eğdirmektir.

Emperyalizmden ve NATO’dan barış, demokrasi ve özgürlük gelmez. ABD gemilerinin temsil ettiği emperyalizmden ancak ve ancak savaş, yoksulluk ve sömürü geleceği açıktır. Bunun için geçmişte ve bugün Irak’ta, Afganistan’da, Suriye’de, Yugoslavya’da ve Libya’da yaşananlara bakmak yeterlidir.

İşte bunun için ABD emperyalizmine ve NATO’ya karşı ikirciksiz ve gerçek bir dik duruşun hayata geçirilmesi; mücadele bayrağının yükseltilmesi gerekmektedir.

ABD’ye karşı sahte karşı çıkışlarınsa pulları dökülmüştür. Bugün Suriye’de, Libya’da, Güney Kafkasya’da, Irak’ta, Afganistan’da ve son olarak Ukrayna’da NATO çizgisini terk etmeyeceğini açık bir şekilde ortaya koyan AKP iktidarı tam boy işbirlikçi bir iktidardır.

Bugün emperyalizm Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni aleni bir şekilde delmeye çalışırken, buna karşı çıkamayan ve Karadeniz’de savaş tamtamları çalarken ABD gemilerine onay veren de AKP iktidarının ta kendisidir.

Ülkemiz tarihinin köklerinde anti-emperyalizm vardır. Türkiye’de solun mücadele tarihi bağımsızlıkçı, yurtsever kimlikle ve emperyalist ABD’nin 6. Filosunun askerlerini denize dökmek gibi onurlu eylemlerle bezelidir. AKP’nin köklerinde ise 6. filoyu kıble bellemek ve emperyalizm taşeronluğu bulunmaktadır.

6. filonun gemileri Boğazlar’dan geçecekmiş. Gelin, emperyalizmin ve ülkemizdeki işbirlikçi sermaye iktidarının politikalarına karşı ilericilik ve yurtseverlik bayrağını yükseltelim.

NATO’ya ve emperyalist ABD’ye geçit vermeyelim.

Yankee Go Home! ABD Karadeniz’den ve ülkemizden defol!”