TKH Gençliği: Denizlere sözümüz Sosyalist Türkiye!

TKH Gençliği'nin açıklamasında, "İşsizliğin, yoksulluğun, geleceksizliğin olmadığı bir düzen için tüm gençliği Denizlerin mücadelesini bugün yükseltmeye, sosyalizm kavgasına güç katmaya ve örgütlenmeye çağırıyoruz." denildi.

TKH Gençliği: Denizlere sözümüz Sosyalist Türkiye!

TKH Gençliği, Türkiye devrimci hareketinin üç fidanı Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişinin 49. yılında bir açıklama yaptı.

6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için, “Onlar, işçi sınıfının ekmek kavgasının, emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin, kapitalizme karşı sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya talebinin, gençliğin gelecek arayışının sesi oldular.” diyen TKH Gençliği, her 6 Mayıs’ta olduğu gibi bugün de onların kavgasını sürdürdüklerini belirtirken, “Mücadelemiz emperyalizme, sermayeye ve gericiliğe karşıdır. Yaşanılabilir bir ülke yalnızca işçi sınıfının iktidarıyla, sosyalizmle mümkün olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

İşsizliğin, yoksulluğun, geleceksizliğin olmadığı bir düzen için tüm gençliği Denizlerin mücadelesini bugün yükseltmeye, sosyalizm kavgasına güç katmaya ve örgütlenmeye çağıran TKH Gençliği’nin açıklamasının tamamı şöyle:

“Emperyalizm, sermaye düzeni ve gericilik kaybedecek. Yeni bir ülkeyi biz kuracağız!

Ülkemizde eşitlik, özgürlük, bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesinin kavgasını yükselten Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 49 yıl önce bugün sermaye düzeni tarafından idam edildi. Onlar, işçi sınıfının ekmek kavgasının, emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin, kapitalizme karşı sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya talebinin, gençliğin gelecek arayışının sesi oldular. Ülkemizde devrim ve sosyalizm mücadelesinin gençlik önderleri olarak verdikleri kavga, toplumun büyük bir kesimi tarafından sahiplenildi ve savunuldu.

Sermaye düzeninin ve emperyalizmin işbirlikçilerinin Denizlere baktıklarında gördükleri şey ise, yeni bir düzen mücadelesinin ülkemizde yarattığı etki ve umuttu. Bu haklılık ve meşruluktandır ki, düzenin sahipleri tarafından idam edildiler.

Denizlerin idam edilmesi ise sermaye düzeninin düşlediği gibi devrim ve sosyalizm mücadelesinin bitmesine, gençliğin emperyalizme karşı duruşunun geriye düşmesine, işçi sınıfının sömürüye karşı sessiz kalmasına neden olmamıştır. Denizlerin mücadelesi unutulmamış, sermaye düzeni ve işbirlikçiler amaçlarına ulaşamamıştır.

Bugünden baktığımızda ise Denizlerin mücadelesinin ülkemiz açısından hala tek kurtuluş yolu ve tek seçenek olduğu görülmektedir. Ülkemiz sermaye sınıfının temsilcisi AKP eliyle ranta açılırken, işçi sınıfının kazanımlarına el konulurken, gençliğin geleceği elinden alınırken, kadınlar gericilikle sindirilmeye çalışılırken bütün bunlardan kurtulmanın yolu Denizlerin yükselttiği yeni bir ülke kavgasından geçmektedir.

Bundan dolayıdır ki, Denizlerin mücadelesi bir tarih anlatısından çok daha ötesini ifade etmektedir.

Bu ülkenin komünist gençleri olarak, her 6 Mayıs’ta olduğu gibi, bugün de onların kavgasının sürdürücüsü olduğumuzu yinelemek isteriz.

Mücadelemiz emperyalizme, sermayeye ve gericiliğe karşıdır. Yaşanılabilir bir ülke yalnızca işçi sınıfının iktidarıyla, sosyalizmle mümkün olacaktır.

Ülkemiz açısından en büyük tehdit olan sermaye düzenine karşı ise örgütlü mücadele bir zorunluluktur. İşsizliğin, yoksulluğun, geleceksizliğin olmadığı bir düzen için tüm gençliği Denizlerin mücadelesini bugün yükseltmeye, sosyalizm kavgasına güç katmaya ve örgütlenmeye çağırıyoruz.

Emperyalizm, sermaye düzeni ve gericilik kaybedecek. Yeni bir ülkeyi biz kuracağız!

Denizlere Sözümüz Sosyalist Türkiye!”

TKH Gençliği, bu akşam saat 21.00’de YouTube özel yayınıyla Denizleri anacak…